Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Vaka sayıları arttıkça aşılamanın önemi ortaya çıkıyor

Yaklaşık 2 senedir dünya

Yaklaşık 2 senedir dünya Coronavirus salgınıyla mücadele ediyor. Kızıltepe Özel İpekyolu Hastanesi Dâhiliye Uzmanı Dr. Haydar Boynukara, vakaların azalmasında aşılamanın önemine dikkat çekti.

Hızlı yayılmasıyla bilinen ve Hindistan’da ortaya çıkan Delta varyantı Türkiye’de de artış gösteriyor. Uzmanlar varyantın etkisini azaltmak için aşılamanın oldukça kritik olduğunun her defasında altını çiziyor.

Mardin, Diyarbakır, Siirt, Bingöl ve Van’ın aralarında olduğu bölge illerinde Covid-19 vakalarında artışlar yaşanırken aşılama ise Türkiye ortalamasının çok altında seyrediyor.

Mardin İpekyolu Gazetesine konuşan Kızıltepe Özel İpekyolu Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Haydar Boynukara, herkesin hızlıca aşılarının yapılmasını istedi.

Son zamanlarda Covid-19 tedbirlerine uyma konusunda toplumda ciddi bir gevşemenin olduğunu belirten Uzm. Dr. Boynukara, insanların eskisi gibi maske takmadığını ve sosyal mesafeye dikkat etmediğini söyledi.

Hem Türkiye genelinde hem de Mardin’de vakaların çok ciddi artığına işaret eden Boynukara, vakaların azalması için herkesin daha çok dikkat etmesi gerektiğini belirtti.

Kızıltepe Özel İpekyolu Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Haydar Boynukara

“Elimizde maske, mesafe ve temizliğin yanında en güçlü silah olan aşı var” 

Boynukara, “Henüz pandemiyi atlatmış değiliz, sorun bitmiş değil. Bu yüzden tedbirlere dikkat etmemiz gerekiyor. Bildiğiniz gibi pandeminin ilk birkaç ayında sadece maske, mesafe ve temizlik diyorduk. Şimdi artık elimizde bu tedbirlerin yanında çok daha güçlü bir silahımız var. O da aşıdır. Bizler aşının etkili olabileceğine inanıyoruz, şu ana kadar ki tecrübemiz bunu gösteriyor. Hastaneye başvurularda ve yatışlarda bunu çok net görüyoruz. Verilere göre; hastaların yüzde 75’i hiç aşılanmamış hastalardır. Bu da bize aşının etkin olduğunu gösteriyor. Zaten bu aşıları üretenler de bunun yüzde yüz koruduğunu iddia etmiyor, kimini yüzde 90, kimini de yüzde 80 koruyor ama sonuç itibarıyla koruyor. Bu yüzden herkesin aşılarını yapmalarını tavsiye ediyoruz.” dedi.

“Aşının üretilmesi bilimin bir mucizesi ve nimetidir”

Virüslerde aşı üretiminin çok kolay olmadığını, bu yüzden bir hekim olarak salgının başında aşının üretilebileceğine bile inanmadığını kaydeden Boynukara, aşı üretiminin çok büyük bir başarı olduğunu söyledi.

Boynukara, “Aşının üretilmesi bilimin bir mucizesi ve nimetidir. Eskiden bir sürü çocuk kızamıktan, suçiçeğinden ve zatürreden ölürdü. Çocuk felcine yakalanır ve aşı olmadığı için ömür boyu felçli kalırdı. Aşı sayesinde Hepatit çok düşmüş. Bugün dünyada milyondan fazla insanımızı bu salgın nedeniyle kaybettik. Türkiye’de 50’den fazla insan vefat etti. Aşının güvenilir olduğu bu 7-8 aylık sürede anlaşıldı. Bizde sağlık çalışanı olarak aşımızı olduk. Aşı olup ta yakalanan personelimiz azda olsa oldu ama ağır geçiren olmadı. Bu yüzden biz aşıyı önemsiyoruz, güveniyoruz. Halkımızdan da bu aşıyı yaptırmalarını istiyoruz. Hem onlar için istiyoruz hem de ailesi, akrabası, çevresi ve toplum sağlığı için istiyoruz.” dedi. (Mardin İpekyolu Gazetesi)