Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin’de 59 ağır hasarlı yapı tespit edildi

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen Mardin’de binalardaki hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Depremin hissedildiği Mardin’de ihbarları değerlendiren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğüne bağlı ekipler, 59 binada ağır hasar tespit etti.


Kahramanmaraş’ta yaşanan iki büyük deprem; Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da büyük yıkıma ve çok sayıda can kaybına yol açtı. Depremlerin ardından binaların yıkıldığı illerde arama- kurtarma çalışmaları sürdürülüyor. Enkaz çalışmaları devam ederken sağ olan çıkarılanlar için umutlu bekleyiş depremin sekizinci gününde sürüyor.

Depremin hissedildiği şehirlerden biri olan Mardin’de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü ekipleri hasar tespit çalışmaları yaparken Artuklu’da 22, Dargeçit 1, Derik 11, Kızıltepe 30, Mazıdağı 2,  Midyat 5, Nusaybin 1, Ömerli 1, Savur 1 ve Yeşilli’de 2 olmak üzere toplam 75 mahalle ile köyden yapılan ihbarlar değerlendirildi.

Kent genelinde toplam 739 bina ve yapıda hasar tespit çalışması yapıldı.

Yapılan değerlemede 190 bina ve evin az hasarlı, 480 yapının ise hasarsız olduğu tespit edildi. Yapılan çalışmalar kapsamında kent merkezi, ilçeler ve köylerde 59 yapı ise ağır hasarlı olarak değerlendirildi.

2 yapının yıkık olduğu şehirde ağır hasarlı yapıların genelde köy olarak bilenen kırsal mahallerde olduğu görüldü.

Yaşanılan depremde Mardin’de herhangi bir can kaybı yaşanmazken köylerde ağır hasarlı olarak tespit edilen yapıların genel olarak kerpiç ve boş oldukları öğrenildi.