Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Özel Kızıltepe İpekyolu Hastanesi’nde “Ozon Tedavisi” başladı

Özel Kızıltepe İpekyolu Hastanesi

Özel Kızıltepe İpekyolu Hastanesi Müdür Yardımcısı ve Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Turan Pehlivan, aktif olarak Ozon Tedavisine başladıklarını bildirdi.

Ozonun yaşamı sürdürmek için hayatın her anında insana gerekli olan oksijen molekülünün bir formu olduğunu belirten Pehlivan, ozon tedavisinin çeşitli yöntemlerle medikal ozon gazının hastalıkları iyileştirmek veya tedaviye destek amacıyla kullanıldığına değindi.

Op. Dr. Turan Pehlivan

Pehlivan, “Ozon, atmosferde stratosfer tabakasında bulunan en önemli gazlardan biridir. 3 atomlu bir moleküldür ve oksijenin çok yüksek enerji taşıyan bir şeklidir. Güneşin yaydığı yüksek enerji yüklü ultraviyole ışınlara karşı koruyucu bir filtre mekanizması sunmakta ve biyosferdeki biyolojik dengeyi korumaya yardımcı olmaktadır. Her gün baktığımız mavi gökyüzünün kaynağı olan ozon, dünyadaki yaşam için oldukça önemlidir.” dedi.

Ozonun oda sıcaklığında gaz halinde bulunduğunu kaydeden Pehlivan, “Renksiz ve fırtınalı havalardan sonra, yüksek yerlerde veya deniz kıyısında hissedilebilen karakteristik kokusu olan bir gazdır. Atmosferin alt tabakalarında O2 durumuna dönen bir gazdır. Ozon tedavisi, deri hastalıklarından enfeksiyon hastalıklarına kadar tüm rahatsızlıklarda ya da oluşan yarayı tedavi amacıyla veya kozmetik amacıyla vücudunuza ozon gazı uygulanmasını ifade eder.” ifadelerini kullandı.

“Tıbbi uygulamalarda kullanılan oksijen-ozon karışımında %3-5 oranında ozon bulunmaktadır.” diyen Pehlivan, “Bu karışım, medikal ozon adını almaktadır. Tıpta kullanılan ozon özel jeneratörlerde saf oksijenden üretilir.” dedi.

Ozon terapinin kullanıldığı hastalıklar şöyle sıralandı

Covid-19 enfeksiyonunun tedavisinde ve sonrasında, Diabetes mellitus (Şeker Hastalığı), Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon) Migren, Vertigo, Kronik yorgunluk sendromu, Uyku Problemleri, Epilepsi, Akne (Sivilce), Sellülit, Stria (Karın ve Bacak bölgesindeki cilt çatlakları), Saç dökülmesi, Ciltteki kırışıklıklar, Cinsel İsteksizlik, Hafıza problemleri, Kas iskelet sistemi hastalıklar ve eklem kireçlenmeleri, Fibromiyalji, Gut hastalığı, Diyabetik ayak yaraları, İyileşmeyen kronik yaralar, Osteomiyelit, fistülün eşlik ettiği abseler, enfekte yaralar, bası yaraları, kronik ülserler. Mantar Hastalıkları, İlerlemiş iskemik hastalıklar, Deri hastalıkları: Psöriyazis (Sedef) ve atopik dermatit, Nörovejetatif hastalıklar: Alzheimer, Parkinson, Pulmoner hastalıklar: Astım, KOAH, akut respiratuar stres, Amfizem, Oftalmolojik hastalıklar: Retinitis pigmentosa, katarakt, glokom, yaşa bağlı maküler dejenerasyon, Vasküler hastalıklar: Venöz yetmezlik, Periferal arteriyel hastalık, Viral hastalıklar: Herpes simplex (Uçuk), Herpes zoster (Zona), AIDS, hepatit A, B, C, human papilloma virus (HPV), Serebral palsi, Alerjik hastalıklar, Sistemik Lupus Eritematozus, Enflamatuar bağırsak hastalığı (Ülseratif Kolit), Kanser bağlı yorgunluk tedavisinde tamamlayıcı tedavi olarak, Ağız boşluğundaki kronik ve tekrarlayan enfeksiyonlar ve yaralar, Onikomikozis ve kandidiyazis, giardiyazis ve kriptosporidiyozis). Bartolinit ve vajinal kandidiyazis. Otoimmün hastalıklar (multipl skleroz, romatoid artrit, Crohn hastalığı), Senil Demans (yaşlılığa bağlı bunama), Erken evre böbrek yetmezliği, Avasküler nekroz (AVN)

Ozon tedavisinin yararları

İyi bir antioksidandır. Detoks etkisi, kendini daha iyi hissetme. Etkili nitelikte bir yüzey dezenfektanıdır. Mantar ve virüsler, ozon ile karşılaştıkları zaman canlılıklarını kaybetmektedirler. Hücre ve dokulara giden kan dolaşımını hızlandırır, böylece hücre yenilenmesini hızlandırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, enfeksiyon hastalıklarına karşı direnci arttırır, kanser hastalarında güçlendirici etki, Damarları (arter ve venler) yeniler, damarlarda genişlemeye neden olur ve kan sulandırıcı etkisi nedeniyle damar tıkanıklıklarında yardımcı olur ve tansiyonun düzelmesini sağlar, Yağ hücreleriyle direkt etkileşime girerek kolesterolde azalmaya ve bölgesel yağ yıkımına neden olur. Zayıflamaya yardımcıdır, Kan şeker düzeyini düşürür, metabolizmayı hızlandırır. Kan ve Lenf sistemini temizler, Derinin üçüncü bir böbrek ya da ikinci akciğer sistemi gibi çalışmasını sağlar, Gençlik İksiri- Anti-aging (geriye yaşlanma) ve yeniden canlanma, Daha temiz, yumuşak ve daha gençleşmiş bir cilt, Kaslarda biriken toksini gidererek kasları gevşetir ve yumuşatır, esnekliğini arttırır, ağrı gidericidir. Eklem ağrılarını ve kas rahatsızlıklarını iyileştirir, Hormon ve enzim üretimini normale döndürür, Beyin fonksiyonlarını ve hafızayı kuvvetlendirir, Depresyon ve sıkıntıyı ferahlatır, Stres hormonu olarak bilinen adrenalini okside ederek genel bir sakinlik sağlayarak depresyon kaynaklı gerginliği gidermeye yardımcı olur.

Tedavi yöntemleri nelerdir?

Hastanın kliniğine göre doktorun uygun gördüğü yöntem uygulanmakla beraber; Majör ve Minör uygulama yönteminin yanı sıra vücut boşluklarına uygulama, eklem ve kas içine ozon uygulanması, ozon torba ve ağızdan ozonlu su uygulamaya kadar çok çeşitli tedavi metotları mevcuttur.” dedi.

Ozon tedavisi herkese uygulanabilir mi?

Bazı özel durumların haricinde herkese uygulanabilir. Bu özel durumlar ancak doktor muayenesi ve kontrolü sonucunda belirlenmektedir.