Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kızıltepeli ve Hilvanlı iki aile arasında bulunan husumet sulhla sonuçlandı

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş,

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, Kızıltepe ilçesinde aralarında husumet bulunan Kızıltepeli Saruhan ailesi ile Hilvanlı Seyhanlı aileleri arasındaki husumeti sona erdiren barış törenine katıldı.

Mardin Kızıltepe ilçesinde yaşayan Saruhan aşiretine mensup İbrahimoğlu ailesi ve Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde yaşayan Seyhanlı aşiretine mensup Kada ailesi arasındaki husumet, her iki ailenin ileri gelenlerinin barış ve kardeşlikten yana olumlu irade göstermesiyle sulhla sonuçlandı.

Kızıltepe Yalçınkaya Mahallesinde düzenlenen barış törenine, Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, Mardin İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral İdris Tataroğlu, Mardin İl müftüsü Ali Hayri Çelik, Kanaat önderleri Mehmet Hadi Kahraman, Mehmet Vejdin Kahraman, Vedat Timurağaoglu, İbrahim Kahraman, Humut Süer, Abdulkadir Özkan, din alimleri, her iki ailenin ileri gelenleri ve fertleri ile davetliler katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetinin okunduğu ve duaların yapıldığı barış töreninde el sıkışarak birbirlerine sarılan taraflar, aralarındaki husumeti sona erdirdi.

Vali Mahmut Demirtaş, burada yaptığı konuşmada birlik, beraberlik ve kardeşlik mesajları vererek husumetin büyümeden barışla sonuçlanmasından dolayı memnuniyet duyduğunu ifade edip barışın sağlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Bereketli topraklarda artık gözyaşı ve kanın olmasını istemediklerini belirten Vali Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi güçlendirmek adına keşke böyle farklı zamanlarda farklı konular üzerinde otursak istişare, muhabbet etsek. O günlerin yakın olduğunu düşünüyorum. Ama geçmişte yaşadığımız bir sıkıntı ve üzüntüden dolayı bugün bir aradayız. Bizi bir araya getiren kardeşlerimize çok teşekkür ediyorum. Tabi Şanlıurfalı kardeşlerimizde buraya kadar geldiler, onlara da çok teşekkür ediyorum. Kan davalarının sürdürülmesinin ne kadar günah ve sıkıntılı bir şey olduğunu hepimiz yaşayarak öğreniyoruz. Bu topraklar bereketli topraklardır. Bu topraklarda ve coğrafyalarda artık gözyaşlarının, kanın olmasını istemiyoruz. Birliğin, beraberliğin, kardeşliğin olmasını istiyoruz. Dost olalım, birbirimizle kardeş olalım. Bu kardeşliği güçlendirmek için her türlü adımı atalım. Ama atılmaması gereken adımları da lütfen atmayalım. Katkıda bulunanlara teşekkür ediyorum. Özellikle her iki tarafın büyüklerine, kanaat önderlerimize, Sayın Milletvekilimize çok teşekkür ediyorum.”

Her iki ailenin fertlerine ve barışa katkı sunan kanaat önderlerine teşekkür eden Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri ise yaptığı konuşmasında bu tür elim hadiselerin hiçbir aile arasında yaşanmamasını arzu ediklerini dile getirerek coğrafyada barış ile kardeşliğin hüküm sürmesi temennisinde bulundu.

Barışla sonuçlanan program, yapılan duanın ve verilen yemek ikramının ardından son buldu.