Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kitap okuma oranı gün geçtikçe düşüyor

Teknolojideki hızlı ilerleme kitap

Teknolojideki hızlı ilerleme kitap okuma oranlarına da yansıyor. İnternette ve sosyal medyada geçirilen zaman artarken, kitap okumaya olan vakit ise azalıyor.

Türkiye’de kitap okuma oranlarında çok ciddi düşüşler yaşanırken kitap okumanın yerini sosyal medya aldı. Kitap okumaya günde bir dakika gibi kısa bir süre ayrılırken televizyon ve internete 6 saat ayrılıyor. Covid-19 salgını sürecinde teknoloji bağımlılığı daha fazla artarken salgın öncesi 4 saat civarında olan teknoloji kullanımları çoğu gün 8 saati aştı. Okuma oranlarının düşük olması kitap satışlarına da yansıyor.

KİTAP SATIŞLARI AZALDI

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde kitapevi işleten Mehmet Şerif Engin, uzun bir süredir kitap satamadığını söyledi. Toplum olarak kitap okumayı arka plana attıklarını kaydeden Engin, Türkiye’de kitap okuma alışkanlığının yerini internet ve televizyon aldığını söyledi.

‘ÖĞRENCİLER KİTABA DEĞİL İNTERNETE YÖNLENDİRİYOR’  

Engin, “Eskiden çok kitap satıyorduk, müşterilimiz çoktu. Ama son 2 yıldır hemen hemen hiç kitap satamadık. Bunun nedeni ise internet ve televizyondur. Eskiden bir öğretmen öğrenciye ödev verirken kitaplardan araştırılıyordu. Öğrenciler kütüphanelere yönlendiriliyordu. Ancak şu an ödev verilirken ‘internette araştırma yapınız’ deniliyor. Buda öğrenciyi kitaba değil internete yönlendiriyor. Buda kitaba olan ilgiyi ciddi anlamda azaltıyor. Bir de kitabın bir değeri kalmamış. Eskiden bir öğretmen haftada 4-5 kitap alırdı, şimdi ayda bir kitap almıyor. Telefondaki oyunlarda öğrencileri oyalıyor.”

‘12 YIL ÖNCE OKULA GİDERKEN KİTAP OKUMUŞTUM’

Kitap okumayı sevmediğini, bu yüzden kitap okumadığını belirten vatandaşlardan Şükrü Çokan, sosyal medyayı takip ederek, oradaki paylaşımları okuduğunu söyledi.  Çokan, en son 12 yıl önce okula giderken kitap okuduğunu ifade etti.