Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Savur’da Gazze’ye destek eylemi   

Mardin’de sivil toplum kuruluşları, Savur ilçesinde Gazze’ye destek için basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, “Bütün kuşatmalara rağmen Gazzeli kardeşlerimiz zillet içinde teslim olmak yerine, izzet ve şeref ile şehit olmayı tercih ediyorlar” denildi.

Mardin’de sivil toplum kuruluşları,

Kentte faaliyet yürüten 60’a yakın sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu üyeleri, Cuma namazı çıkışı Savur ilçesinde Yeni Camii önünde basın açıklaması düzenledi. Basın metnini Platform Dönem Sözcüsü Necmettin Başboğa okudu.

İsrail’in kadın, çocuk, yaşlı ve hasta demeden bütün Filistin halkını katliamdan geçirdiğini ve vahşi saldırılarında şehit sayısının 35 bin, yaralı sayısının ise 100 bini aştığını dile getiren Başboğa, bütün kuşatma ve ağır bombardımana rağmen Gazzeli Müslümanların zillet içinde teslim olmak yerine, izzet ve şeref ile şehit olmayı tercih ettiklerini söyledi. Başboğa, “Gençlerimizle beraber özgür Filistin ve Mescid-i Aksa davasına destek çıkmalıyız. Çocuklarımıza işgalci Siyonist İsrail’in katliam ve vahşeti anlatılarak özgürlük ve bağımsızlık ruhunu aşılamalıyız.” dedi.

“İMAN, SABIR VE METANETİN ÖRNEĞİNİ ALTIN HARFLERLE TARİHE KAYIT EDİYORLAR”

İşgalciler tarafından devam edilen katliam süresince Filistinli direnişlerin, bütün dünya mazlumlarına özgürlük ve kahramanlık meşalesi olduklarını belirterek, “Malumunuz olduğu üzere, mütecaviz İsrail, Gazze’ye vahşi saldırıları yedi aydır devam ediyor. İsrail kadın, çocuk, yaşlı ve hasta demeden bütün Filistin halkını katliama devam ediyor. Siyonist İsrail kana doymuyor. İsraillin vahşi saldırılarında şehit sayısı 35 bin, yaralı sayısı ise 100 bini aştı. Bütün kuşatma, tecavüz ve ağır bombardımana rağmen Gazzeli mazlum kardeşlerimiz zillet içinde teslim olmak yerine, izzet ve şeref ile şehit olmayı tercih ediyorlar. İman, sabır ve metanetin örneğini altın harflerle tarihe kayıt ediyorlar. Onların bu fedakâr direnişleri, bütün dünya mazlumlarına özgürlük ve kahramanlık meşalesi oluyor. Siyonist İsrail, İslam dünyasına ve tüm dünyanın insanlık değerlerine karşı hadsiz ve hukuksuz saldırılarına her gün bir yenisini ekliyor. Bizler, normal ve rutin hayatımıza devam ederken, Katil İsrail suikast ve vahşetini daha ileriye taşıyor.” ifadelerini kullandı.

HAMAS Lideri İsmail Heniyye’nin gösterdiği sabır ve itaatkâr duruşuna değinen Başboğa, “Bayramın birinci günü, Gazze’deki Filistinlilerin siyasi lideri Sayın İsmail Heniyye, Katar’ın başkenti Doha’daki hastanede Filistinli yaralı hastaları ziyaret ederken; Üç oğlunun ve torunlarının İsrail bombardımanında şehit edildikleri haberini alıyor. Bu elim hadise karşısında bile metanetini koruyan İsmail Heniyye, Basın ajanslarına kararlı ve anlamlı şu açıklamada bulundu;

‘Çocuklarım ve torunlarım Gazze’de kaldılar ve Gazze’yi terk etmediler. Tüm halkımız, evlatlarının kanlarıyla büyük bir bedel ödüyor; ben de onlardan biriyim. Oğullarımın kanı Gazze’deki şehit halkımızın kanından daha kıymetli değildir. Çocuklarım Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın kurtuluşu uğruna canlarını feda ettiler. Bugüne kadar ailemin 60’a yakın ferdi savaşta şehit oldu; onlar ve halkımız arasında hiçbir fark yok. Kayıplarımız ne kadar büyük olursa olsun, İsrail’in Kadim İslam şehri Mardin olarak, Sayın Heniyye ve Filistin halkına başsağlığı dilerken, katil Siyonist İsrail’i en kuvvetli şekilde lanetliyoruz.” şeklinde ifade etti.

“SOYKIRIM SUÇU İŞLEMEYE DEVAM EDEN İSRAİL’E KARŞI DAHA SOMUT VE DAHA ETKİN ADIMLARIN ATILMASINI BEKLİYORUZ”

Başboğa, mazlum Gazze’ye kapsamlı yardımların ulaştırılması gerektiğine vurgu yaparak, “Mazlum Filistinlilere yönelik her bir saldırı ve katliam, İsrail’e ve Siyonizm’e olan nefret ve kinimizi daha da bilemekte ve artırmaktadır. Gazze direnişi gelecek yüzyılların ve gelecek nesillerin şerefli destanıdır. Bu vesileyle Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine, İslam ülkelerine ve insanlık değerlerine duyarlı tüm ülkelere ve kurumlara açık bir çağrıda bulunuyoruz. Açıkça soykırım suçu işlemeye devam eden İsrail’e karşı daha somut ve daha etkin adımların atılmasını bekliyoruz. İslam ülkelerinin birinci ve acil gündemi, katil İsrail’in durdurulması ve mazlum Gazze’ye kapsamlı yardımların ulaştırılmasıdır. Bir kez daha hatırlatıyoruz; İslam ülkeleri ve tüm Sivil Toplum Kuruluşları ortak tavır almalı ve İsrail ile her türlü askeri, ticari, kültürel ve diplomatik ilişkilerini bir an önce sonlandırmalıdır.” şeklinde aktardı.

Başboğa, “Ayrıca bizler de, katil Siyonist İsrail’e katkıda bulunan bütün yerli ve yabancı firmalar ve kuruluşların ürünlerine karşı kararlı bir şekilde ambargoya devam ettiğimizi hatırlatıyoruz. Gençlerimizle beraber özgür Filistin ve Mescid-i Aksa davasına destek çıkmalı; Çocuklarımıza işgalci Siyonist İsrail’in katliam ve vahşeti anlatılarak özgürlük ve bağımsızlık ruhunu aşılamalıyız.” dedi.