Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

6’SI ÇOCUK 8 KİŞİ TÖRENLE ANILDI

Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Açıkyol Mahallesi’nde 7 Mart 1987’de terör örgütü PKK tarafından şehit edilen 6’sı çocuk 8 kişi için mezarları başında anma töreni yapıldı.

Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı

Nusaybin ilçesi kırsalındaki Açıkyol Mahallesi’nde gerçekleştirilen ve Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende, İlçe Müftülüğü Vaizi Abdürrahim Yıldırım, şehitler için dua etti. Törene, AK Parti Mardin Milletvekili Faruk Kılıç, Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Kaymakam Ercan Kayabaşı, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Sabittin Keskin, İlçe Emniyet Müdürü Asım Aşkın, AK Parti İlçe Başkanı Latif Özel, kurum müdürleri, STK temsilcileri ve şehit aileleri katıldı.

‘8 ŞEHİDİMİZİN 6’SININ ÇOCUK OLMASI BİZİ DERİNDEN ÜZÜYOR’

Törenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan AK Parti Mardin Milletvekili Faruk Kılıç, “Bugün şehitleri anma programında bir araya geldik. Gönül isterdi ki; daha güzel etkinliklerde buluşalım. Yine vahşetin ve terör örgütünün aziz vatandaşlarımıza karşı 1987 yılında yaptığı saldırı neticesinde 8 vatandaşımızım şehadetinin yıldönümünde bir araya geldik. 8 şehidimizin 6’sının çocuk olması bizi derinden üzüyor. 6 masum çocuktan bahsediyoruz. Bu terör örgütü, Kürtleri temsil etmediği gibi aslında Kürtlere karşı bir mücadele verdiğini görüyoruz. Bu coğrafyada birliğin ve beraberliğin bozulması için, ayrılıkçı bir yapı ve birilerine maşalık ettiğini görüyoruz.” diye konuştu.

‘HİÇBİR ŞEHİDİMİZİN KANI YERDE KALMADI, KALMAYACAK’

Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ercan Kayabaşı da, 37 yıl önce şehit edilen 8 vatandaşın acısının ilk günkü gibi taze olduğunu dile getirdi.

Kaymakam Kayabaşı, “Bugün 1987 yılında hain terör örgütü tarafından şehit edilen vatan evlatlarının aziz hatırasını anmak için bir araya geldik. Dualar edip hatimler indirdik.  Öyle bir terör örgütü ile mücadele ediyoruz ki; yıllar önce 1987 yılında 6’sı çocuk olmak üzere 8 vatandaşımız katledildi. Kundakta bebek olan var, oyuncakla oyun oynaması gereken çocuklar var. Çocuk, kadın, erkek fark etmeksizin bölge insanımıza zulüm etmek suretiyle PKK terör örgütü tarafından şehit dediler. Öyle korkak bir terör örgütüyle mücadele ediyoruz ki; kundaktaki bebekten bile korkacak bir terör örgütünden bahsediyoruz. Ama şehitlerimizin aziz hatırasını biz yaşatıyoruz. Şehit ailelerimiz müsterih olsunlar. Hiçbir şehidimizin kanı yerde kalmadı, bundan sonra da Allah’ın iznine kalmayacak. Devlet olarak son terörist etkisiz hale getirilene kadar hem yurt içinde hem sınır ötesinde ülkemizi mukaddes değerlerimizi tehdit eden ve o tehdit nereden gelirse gelsin büyük bir kararlılıkla mücadelemiz devam edecektir. Allah’ın izniyle Nusaybin’imiz geleceğe emin adımlarla koşuyor. Her gün güzellikleri huzuru, barışı koşuyoruz. Nusaybin’de huzurun barışın, kardeşliğin karşısında kim varsa devlet doğrudan doğruya o odakların daima karşısındadır. Şehitlerimizi anıyoruz, bunların her biri hem bölge insanımıza hem ülkemize ibretlik olaylardır. Bizler devlet, millet kaynaşmasıyla vatanımızı böldürmeyeceğiz, bayrağımızı indirmeyeceğiz. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde sadece PKK değil bütün terör örgütlerine karşı kararlılıkla mücadele edeceğiz.” dedi.