Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ramazan-ı Şerif’i uğurluyoruz

Mardinliler, on bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’i tüm güzelliğiyle yaşadıklarını, bereketinden faydalandıklarını ve maneviyatını iliklerine kadar hissettiklerini söylediler.

Mardinliler, on bir ayın

Cennet kapıların sonuna kadar açıldığı rahmet ve mağfiret ayı Ramazan-ı Şerif’in son günlerindeyiz. Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesi en çok oruç tutan ve gündüzleri çalışmak zorunda olanları etkiledi. Ramazan ayı boyunca 280 derece sıcak altında pide üretimi yapan fırın işçileri, zor da olsa sabrettiklerini söylediler.

Ramazan ayının geleneklerinden biri olan mukabele okumaları da camilerde, mescitlerde verildi. Mardin’deki camileri dolduran Müslümanlar, Ramazan ayı boyunca her gün bir cüz okuyarak Kur’an-ı baştan sona okuyarak hatmettiler.

Öte yandan ekonomik sıkıntı nedeniyle yeterince satış yapamadıkları için sıkıntılı günler yaşayan esnaf, Ramazan bereketiyle yüzleri güldü. Yılın 11 ayında harcamalarında tasarruflu davranan vatandaşlar, Ramazan’da bol bol alış veriş yaptılar.

Teravih namazını Kasımiye Medresesi’ni kılmayı tercih eden vatandaşlar ise Medresede namaz kılmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirttiler.

On bir ayın sultanını uğurlarken duygu ve düşüncelerini paylaşan Mardinliler, Ramazan’ın bereketini ve maneviyatını iliklerine kadar hissettiklerini söylediler.

“Eskiden 7’den 70’e kadar herkes oruç tutar”

80 yıldır oruç tuttuğunu, ancak hastalığı nedeniyle son 2 yıldır tutamadığını aktaran Latife Barık, eski ramazanlardan bahsetti.

Barık, “Eskiden insanlar çok fakirdi, yiyecek bir şey yoktu. Şuan ki gibi bol yiyecek ve içecek yoktu. Çocuklarımızı çok zor şartlar altında büyütüyorduk. Birçok çocuk açlıktan zayıflıyor ve vefat ediyordu. Ancak şöyle bir şey vardı, 7’den 70’e kadar herkes oruç tutar, oruç yemezlerdi.  Sıcağın altında akşama kadar tarlada çalışıyorduk ama orucumuzu bozdurmuyorduk. Eski insanlık oruçlarını bozmazlardı. Şuan ise berbattır, özellikle gençlerin çoğu oruçlu değil, ne diyelim Allah onları ıslah etsin.” dedi.

“Ramazan’dan çok memnun ayrıldık, inşallah o da bizden memnun ayrılmıştır”

Başı rahmet ortası mağfiret sonu ise cehennem azabından kurtuluş olan bir Ramazan’ın daha sonuna geldiklerini belirten Mardin Gazeteci ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Abdulkadir Üründü, şunları söyledi: “Bu Ramazan, çok güzel geçti, hiç rahatsız etmedi. Biz Ramazan’dan çok memnun ayrıldık inşallah o da bizden memnun ayrılmıştır. Ramazan’da paylaşma ve kardeşlik hukuku had safhada yaşandı. Biz bu havayı teneffüs ettik. İnşallah bundan sonraki ramazanlar da bu günkü ramazanları aratmaz. Geleceğimiz olan çocuklarımız da bu mübarek Ramazan ayının kıymetini bilir.”

“Ramazan’ı tüm güzelliğiyle yaşadık”

Ramazan ayının çok güzel geçtiğini dile getire Hasip Ertekin ise Allah’tan bir dahaki Ramazan’a kavuşmayı dilediğini söyledi. Eski ramazanların daha güzel geçtiğini ifade eden Ertekin, manevi havanın çok daha fazla olduğunu kaydetti. Ramazan’ı tüm güzelliğiyle yaşadığını, bereketinden faydalandığını ve maneviyatını iliklerine kadar hissettiklerini söyleyen Ertekin, herkesin bayramını şimdiden kutladığını belirtti.

“Fakir ve fukarayı gözetmek demektir Ramazan”

Ramazan’ın ayının bereket ayı olduğuna vurgu yapan bir vatandaş ise şunları söyledi: “Ramazan ayı bereket ayıdır, hayır ayıdır. Ramazan demek; fakir ve fukarayı gözetmek demektir. Bunları insan yaparsa tam olarak Ramazan’ı yaşamış oluyor. Şuan ki ramazanlar eski ramazanlar gibi değil ama yine de Allah’a çok şükür.”

“Mardin’de şahane geçiyor”

Mardin’e Hatay’dan geldiğini dile getiren Şeyhmus Savuncu da Ramazan ayının Mardin’de daha şahane geçtiğini söyledi. Ramazan ayının Mardin’de daha güzel geçmesinin nedenini tarihi geçmesini ve yapılarına bağlayan Savuncu, bu tarihi güzelliğin tüm dünyaya yansıtılması gerektiğini söyledi. Savuncu, “Şu güzelim Mardin’in tam orasında veya bahçesinde bir etkinlik düzenlenebilirdi, tabi ki bu etkinlik faydalı olacaktı. Manevi anlamda… Tabi olmadıysa seneye inşallah yapılır. Ramazan’da umarım güzel etkinlikler olur burada.” diye konuştu.

“Gidişine üzülüyoruz”

Elinden gediği kadar Ramazan-ı Şerif’in maneviyatından faydalanmaya çalıştıklarını kaydeden Nurettin Fidan, ancak şuan Ramazan ayı bittiği için üzüldüklerini söyledi. Fidan, “Ramazan ilk geldiği zaman biraz sıkıntı çekiyoruz ama daha sonra hemen alışıyoruz ve gidince de üzülüyoruz. Manevi havayı yakaladığımız için kaybetmek istemiyoruz.” dedi.

“Keşke bitmeseydi”

Ramazan’ın bittiği üzüldüklerini dile getiren Zübeyde Güldalı ise “Ramazan ayı keşke bitmeseydi.” dedi.

Ramazan’ın çok güzel geçtiğini belirte Muhlis Ersan da havaların serin geçtiğini, bu yüzden hiç zorlanmadıklarını söyledi.

Ramazan ayının bittiği için üzüldüklerini, fakat bayram ile sevindiklerini aktaran Şeyhmus Olgaç, “Rabbim bizi önümüzdeki Ramazan’a da ulaştırsın inşallah.” dedi.