Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi Mardin’de başladı

İlmi Etüdler Derneği (İLEM)

İlmi Etüdler Derneği (İLEM) tarafından 11 yıldır düzenlenen Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi (TLÇK), bu yıl Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Kadim Akademi’nin destekleriyle Mardin Artuklu Üniversitesinin ev sahipliğinde Mardin’de yapılıyor.

Kongre, Mardin Artuklu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen açış programı ile başladı.

Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongreye Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, İlim Kültür Eğitim vakfı yönetim kurulu başkanı Prof. Dr. Lütfi SUNAR, İlmi Etüdler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Abdulkadir Macit, Kadim Akademi Başkanı Doç. Dr. Ziya Polat  Sivil Toplum Temsilcileri, Ülkemiz Genelinden Akademisyenler ve Öğrenciler katıldı.

Açış programında Kongre Düzenleme Kurulu Üyesi Talha Erdoğmuş, Kadim Akademi Başkanı Doç. Dr. Ziya Polat, İlmi Etüdler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Abdulkadir Macit, İlim Kültür Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Lütfi SUNAR ve  Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar birer konuşma yaptılar.

Salonu dolduran gençlere teşekkür ederek konuşmasına başlayan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, her çalışmalarının doğrudan ya da dolaylı gençleri muhatap aldığını ifade etti.

Özcoşar: “Kendi seçeneklerimizi gençlerimize sunabilen bir bilim süreci inşa etmek için çalışıyoruz”

Gençlerin kongreye gösterdiği ilginin kendisi memnun ettiğini söyleyen Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, kongrenin içeriğiyle aslında gençlere hitap ediyor olması nedeniyle bu genç katılımın çok önemli ve anlamlı olduğunu ifade etti.

Mardin Artuklu Üniversitesi akademisyenleri olarak kurdukları 2010’lı yılların ilk yarısında kurdukları Kadim akademi ile o yıllardan itibaren  gençlere dayatılan zihinsel ve kültürel sömürülere karşı bir arayış içerisinde olduklarını anlatan Özcoşar, kendi coğrafyamız için değer üreten, kendi seçeneklerimizi kendi gençlerimize sunabilen bir süreç inşa etmek istediklerini söyledi.

“Özgür, özgün ve özne olan bir akademik anlayış oluşturmak istiyoruz”

Özcoşar; aklı selim, kalbi selim, zevki selim bilim insanları yetiştirmek ve özgür, özgün ve özne konumundaki bir akademiyi anlayışı oluşturmak idealinde olduklarını ve Ahlak Bilgi Üretim kavramları merkezinde ilgili herkesle işbirliği yaparak çalışmalarını sürdüreceklerinin altını çizdi.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, bu programın Mardin’de ve üniversitelerinde gerçekleştirilmesinde emek veren Mardin Büyükşehir Belediyesi, İLEM ve Kadim Akademiye teşekkür etti.

Macit: “İLEM adil bir toplumun ve dünyanın oluşması için çalışıyor”

Konuşmasında İlmi Etüdler Derneği ile ilgili bilgiler veren İlmi Etüdler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Abdulkadir Macit, nitelikli ilim insanları yetiştirilmesi, yetişen nitelikli ilim insanlarının bulunduğu üniversitelere katkı veren alim topluluklar oluşturması, bu alim topluluklarının bilgi üretimlerini gerçekleştirmesi ve üretilen bilginin insanlık yararına kullanılması ve bu bilginin yaygınlaştırılması için çalıştıklarını kaydetti.

Adil bir toplumun ve dünyanın oluşmasına katkıda bulunmak amacıyla 20 yıldır çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Macit, Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresinin bu amaçları gerçekleştirmek için önemli bir yol kat ettiğini belirtti.

Kongrenin, Türkiye’nin farklı illerinde çalışmalarını yürüten genç araştırmacı ve akademisyenlerin buluşup birikim aktarımında bulunmasına katkı vereceğini söyleyen İlim Kültür Eğitim vakfı yönetim kurulu başkanı Prof. Dr. Lütfi SUNAR, akademik çalışmalarını devam ettiren insanların hem ulusal hem uluslararası alanda söz sahibi olabilmelerinin çok kıymetli olduğunu anlattı. Sunar, İlmi Etüdler Derneğinin farklı kurumlarla çalışarak, farklı kurumlardan destek alarak bir işbirliği ağı oluşturduğunu bunun bile kongrenin kendisi kadar önemli olduğunu aktardı.

Açış panelinde yükseköğretimin dünü ve bugünü konuşuldu

Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi (TLÇK), açış programı, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar’ın yönettiği ‘Yükseköğretimin Bugünü ve Yarını’ paneliyle sona erdi.

Panelde, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar’ın moderatörlüğünde Prof. Dr. Durmuş Günay ve Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş’un katılımlarıyla Lisanüstü Eğitimin Felsefesi ile Yükseköğretimin Güncel Meseleleri ve Geleceğe Hazırlık konuları konuşuldu.

Kongre 3 gün devam edecek

Kongre Mardin Artuklu Üniversitesi ev sahipliğinde Edebiyat Fakültesinde Kasımiye, Nisibis ve Zinciriye salonlarında 3 gün boyunca gerçekleştirilecek 26 oturumla devam edecek.

Ülke genelinden kongreye katılımda bulunan araştırmacı ve akademisyenler toplam 107 bildiri sunacak.

Hitbet güncel giriş.