Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardinli itfaiye eri göçükten çıkarıp sahiplendiği “Enkaz” kediyi kucağından düşürmüyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından büyük yıkımın meydana geldiği Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde 129’uncu saat sonra göçükten çıkartılan ve “Enkaz” adı verilen kedi, Mardin itfaiyesi ekibinden Ali Çakas sahiplenerek Mardin’e getirdi.

Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde arama kurtarma çalışması yürüten Mardin Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, Nurdağı Atatürk Mahallesi’ndeki Akan Apartmanı’nın enkazından 129. saatte 5 kişiyi canlı olarak kurtardı. Mardin ekibi, aynı enkazdaki 2 kediyi de sağ çıkardı.

Kedilerden birinin sahibini bulamayan ekipler,  kedinin bakımı ve beslenmesini üstlendi. “Enkaz” adı konulan kedi, arama kurtarma ekibini yalnız çalışmalar boyunca yalnız bırakmadı. Ekibin maskotu haline gelen kedi,  ekipte yer alan itfaiye eri Ali Çakas sahiplendi. Çakas, enkazdan çıkardığı ve sahiplenerek Mardin’e getirdiği kediye özenle bakıyor.

​​​​​​​ asrın felaketi ile karşı karşıya kaldıklarını depremin ilk saatinde bölgeye sevk edildiklerini belirten Çakas, Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde 90 kişilik ekiple çalışma yaptıklarını belirtti.

Çakas, “Akan Apartmanı’nda ekip olarak 5 kişiyi kurtardık. Bir canlı daha çıkarmak için var gücümüzle çalıştık. Ayrıca,   3 muhabbet kuşunu kafesi ile çıkardık. Enkaz altından 2 kediyi de kurtardık. Bir kedinin sahibini bulduk ama bir kedinin sahibi bulunamadı. Tabi aramızda bir bağ oluştu, sürekli yanımızdaydı, bunun üzerine bizde kediyi sahiplenerek ‘Enkaz’ adını verdik.

Kedi ile arasında güzel bir bağ oluştuğunu aktaran Çakas, çalışmalar bittikten sonra kediyi orada bırakmaya gönlünün elvermediğini, bu nedenle Mardin’e getirdiğini anlattı.

Çakas, “Kedi benden hiç ayrılmıyordu, ben de ondan ayrılmadım. Evimde ona bakıyorum. Onunla beraber yatıyoruz. Geldiği günden beri hiç kucağımdan düşmedi. Bu travmayı beraber atlatacağız. Ailem de dediyi, ailenin bir bireyi olarak gördüler.” diye konuştu.