Son Dakika Haberler

Mardin’in iki kadim yemeğine coğrafi işaret tescili

Mardin’in iki kadim yemeğine coğrafi işaret tescili
Okunma : 58 views Yorum Yap

Mardin’in kadim mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan Alluciye ve Fırkiye, Türk Patent ve Marka Kurumu’nca coğrafi işaretle tescillendi.

Çoğu unutulmaya yüz tutmuş yöreye özgü geleneksel yemeklerin, yeniden Mardin mutfağına girmesi, gastronomi turizminin geliştirilmesi, Mardin’in yemek kültürü ve kültürel değerlerinin korunması, yerel mutfağın tanıtılması ve ekonomik kalkınmaya katkı sağlanması amacıyla Turizm Fakültesi tarafından “Kadim Mardin Yemekleri Sahne Alıyor” projesi kapsamında Mardin’in iki kadim yemeğine coğrafi tescil işareti alındı.

Mardin gastronomisinde önemli yer tutan Alluciye ve Fırkiye’nin coğrafi işaret alarak tescillenmesi ile ilgili açıklama yapan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özçoşar, tescil sürecinde emeği olan herkese teşekkür etti. Özcoşar, oluşturulan mutfak atölyelerinde verilen eğitimlerle, sektör ve akademi arasında iş birliğinin kurulmasına, dezavantajlı grupların desteklenmesine ve yerel yemeklerin tanıtımı ile kırsaldaki üreticilerin desteklenmesine imkân sağlandığını kaydetti. Kadim Mardin Yemekleri Uygulama Mutfağı kurularak, 338 sektör çalışanı ve öğrenciye eğitim verildiğini anlatan Özcoşar, Uluslararası Mardin Bulgur Festivalinin düzenlendiğini ve Mardin’in kadim yemekleri için coğrafi işaret başvuruları yapıldığını sözlerine ekledi.

Erbaa'da kavşakta meydana gelen kaza sonucunda motosiklet şoförü ağır yaralandı olay merkezİ. Продвижение сайтов на запад. انعقاد تفاهم‌نامه بیمه با اتحادیه‌های دامی کشور مجله خبری کشاورزی.