Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin’de cipteki 5 Iraklının öldürülmesi davasında ikinci duruşma görüldü

Mardin’in Artuklu ilçesinde seyir

Mardin’in Artuklu ilçesinde seyir halindeki cipe düzenlenen ve Irak uyruklu 5 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırıya ilişkin davanın ikinci duruşması görüldü. Duruşma 16 Ocak 2024 tarihine ertelendi.

Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ikinci duruşmasında, tutuklu sanıklar Abdullah Kaplan, Faris Akseven bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) katıldı. Tutuksuz sanık Murat Yiğit ve İbrahim Doğan duruşmaya katılmazken, tutuksuz yargılanan suça sürüklenen çocuk Ç.B. de SEGBİS üzerinden savunması alındı. Sanık ve müştekilerin avukatları ile maktullerin yakınları da mahkeme salonunda hazır bulunurken, duruşma basına kapalı görüldü.

SEGBİS üzerinden savunmalarını yapan sanıklar Faris Akseven ile Abdullah Kaplan, önceki duruşmadaki beyanlarını tekrar etti.

DURUŞMA 16 OCAK 2024 TARİHİNE ERTELENDİ

Sanıkların ve şikâyetçi tarafın dinlenmesinin ardından mahkeme heyeti tutuklu sanıkların tutukluluğunun devamına, suça sürüklenen çocuk Ç.B’nin tutuklanması talebinin reddine, sanık Murat Yiğit hakkındaki adli kontrol tedbirinin devamına, sanıklar arasında para akışının olup olmadığının tespit edilmesi için bankacı bilirkişinden rapor alınmasına karar vererek, duruşmayı 16 Ocak 2024 tarihine ertelendi.

NE OLMUŞTU?

Mardin-Nusaybin karayolu Yeniköy mevkiinde 19 Ocak’ta gece saat: 00.30’da Diyarbakır’a gitmek için Irak’ın Duhok kentinden yola çıkan ve içinde akraba 5 kişinin bulunduğu cipe, silahlı saldırı düzenlenmişti.

Saldırıda ciptekilerden Hındreen Abdullah Salih (39), Waheda Haedar Jasim (63) ve Abdullah Saleh Mustafa (69) olay yerinde, Chiman Shaheen Khalid (75) ile Ahmed Jalaladeen İbrahim (45) ise kaldırıldıkları hastanelerde hayatını kaybetmişti.

Jandarmanın yaptığı çalışmayla kamera kayıtlarından olaya karıştıkları tespit edilen Faris Akseven, Abdullah Kaplan ve Murat Yiğit, evlerine düzenlenen baskınla yakalandı. Daha sonra şüphelilere silahlara temin ettiği belirlenen İbrahim Doğan ve “suç aletini gizleme” iddiasıyla Çiğdem Bozkurt yakalanarak gözaltına alındı. Şüpheliler işlemlerinin ardından sevk edildikleri adliyede çıkarıldıkları mahkemece Faris Akseven, Abdullah Kaplan tutuklandı, diğeri tutuksuz yargılanmaz üzere serbest bırakıldı.

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmanın tamamlanmasının ardından hazırlanan iddianame, Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede, sanıklar Murat Yiğit, Faris Akseven ve Abdullah Kaplan hakkında kasten adam öldürme, nitelikli yağma ve ateşli silahlarla bunlara ait mermileri satın alma, taşıma veya bulundurma suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 11 yıldan 18’er yıla kadar hapis cezası, İbrahim Doğan’ın da izinsiz olarak ateşli silah ve mermileri ülkeye sokma imal etme, nakletme ve satma suçundan 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası isteniyor.