Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri el-Karadaği Mardin’de ziyaretlerde bulundu

Mardin’de çeşitli ziyaretlerde bulunan

Mardin’de çeşitli ziyaretlerde bulunan Dünya Alimler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ali Karadaği, insanın fıtratına ve cinsiyetine yapılan müdahalelerin çok ciddi tehlike oluşturduğunu ifade etti ve aile kurumunun güçlü bir şekilde ayakta tutulması gerektiğini anlattı.

İTTİHADUL ULEMA’nın düzenlediği “8’inci Alimler Buluşması” programına katıldıktan sonra Mardin’e gelen Alimler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ali Karadaği, ilk olarak Artuklu Üniversitesini ziyaret etti. Burada akademisyenler ve yurt dışı öğrencileri ile Senato Toplantı Salonu’nda bir araya gelen Karadaği, daha sonra Mardin Valiliğine geçti. Valilik ziyaretinin ardından Karadaği, Artuklu ilçesi kırsal Kumlu Mahallesi’nde Kumlu Camii ve Medresesi’nde âlimler, kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile görüştü.

Toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Karadaği, aile kurumunun çok güçlü bir şekilde ayakta tutulması gerektiğini söyledi. İnsanın fıtratına ve cinsiyetine yapılan müdahalelerin çok ciddi tehlike oluşturduğunu kaydeden Karadaği, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan övgüyle bahsederek, “Bizler bu memlekete dua ediyoruz. Allah, bu memleketi muhafaza etsin, selamette kılsın.” dedi.

Birlik ve beraberliğin önemine dikkat çeken Karadaği, “Irkçılık bizi bölendir. Topluma hiçbir faydası yoktur. Ümmet anlayışı bizi birleştiriyor. Ümmet anlayışımızı tehdit eden konuların en başında gelen aileyi bölme ve yok etme çabalarıdır. Aileyi çok güçlü ayakta tutmamız ve dışardan gelen bu saldırılara karşı mücadele etmemiz gerekir. Ümmet olarak bu ve başka tehlikelere karşı ilimle, okuyarak kendimizi geliştirmemiz lazım.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Karadaği, “Bizim en büyük tavsiyemiz; İslam ümmeti arasındaki kardeşliğin bozulmaması ve devam ettirilmesidir. Bu kardeşliği bozacak ırkçılık gibi hastalığın toplumda bulunmamasıdır. Irkçılık, bizi bölendir ve hiçbir faydası yoktur. Ümmet anlayışı bizi birleştiriyor, topluyor ve bir araya getiriyor. Ümmet anlayışımızı tehdit eden sebeplerden birisi de ailenin bölünmesi ve yok etmek, parçalama çabalarıdır. Onunla beraber insanın fıtratına ve cinsiyetine müdahaleler, çok ciddi tehlikelerdir. Bizler aileyi çok güçlü bir şekilde ayakta tutmamız gerekir. Çok sağlam bir kale haline getirmemiz gerekir. Dışardan gelen tehlikelere karşı mücadele etmemiz gerekir. Ümmetin geneline baktığımız zaman elbette ki başka tehlikeler de vardır. Bizim bu tehlikelere karşı ilimle, birlik, beraberlik ve vahdetle karşı durmamız lazımdır. Allah’tan korkmayı, güzel amel işlemeyi, kalpleri, fikir ve düşünceleri ümmetin maslahatına yönelik çalıştırmayı tavsiye ediyorum. Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayip Erdoğan, muhacirlerle ilgili konuşma yaptığı sırada, bunu ondan işitmiştim ve çok hoşuma gitmişti. Sayın Erdoğan’ın söyledikleri hadislerde de geçiyor. Mültecilere siz ne kadar infakta bulunursanız, Allah daha fazlasını size verir. Siz kardeşinize ne kadar yardımda bulunursanız, Allah da onun yerini katbekat doldurur. Bizler bu memlekete dua ediyoruz, Allah bu memleketi muhafaza etsin, selamette kılsın.” diye konuştu.