Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kızıltepe Belediyesinden kandil simidi dağıtımı

Âlemlere rahmet olarak gönderilen

Âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v) dünyayı teşrifini müjdeleyen Mevlid Kandili, tüm yurtta olduğu gibi Mardin’in Kızıltepe ilçesinde de dualarla idrak edildi.

Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Fatih Cıdıroğlu ve AK Parti İlçe Başkanı Bülent Şahin de kandil dolayısıyla Kenan Kösen Camiinde düzenlenen programa katıldılar.

Kur’an tilaveti ile başlayan programda Mevlidi Şerif okundu, ilahiler seslendirildi, salâvatlar getirildi.

Program sonrası Kaymakam Cıdıroğlu, vatandaşlarla bir araya gelerek hem sohbet etti hem de kandillerini kutladı.

Kızıltepe Belediyesi ekipleri de kandil vesilesiyle cami önlerinde stant kurarak vatandaşlara kandil simidi dağıttı.

Mevlid Kandili dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Kaymakam Cıdıroğlu, mesajında şunları kaydetti:

“Peygamber Efendimizin (sav) doğduğu geceye Mevlid Gecesi denir. Hazreti Muhammed’in dünyaya teşrifi dolayısıyla rebiyülevvel ayının 12’nci günü idrak edilen Mevlit Kandili, İslam dünyasının önemli gün ve geceleri arasında yer almaktadır. Dünyanın her kesiminden Müslümanlar, her sene bu geceyi Mevlid Kandili olarak kutlamaktadır. Bu gece, İnsanı insan yapan bütün güzelliklerin odaklandığı Hz. Peygamberin (S.A.S) doğumunu kutladığımız, O’nun bireysel ve toplumsal hayatımıza yön veren merhametini, adaletini, sabrını, cömertliğini, insanlığa ve topluma sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı O’nun yüce ahlakıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme ve arınma gecesidir. Peygamber Efendimiz (S.A.S), ırk, dil, din, yaş, renk, cinsiyet ve hiçbir fark gözetmeksizin ‘İnsana’ sorumluluklarını ve taşıdığı emaneti öğretmiştir. İnsanlık, hakkın ve hakikatin yolunda olmayı, adaletten ayrılmamayı, fazileti ve her türlü dünyevi hırsın önünde tutmayı da yine O’ndan öğrenmiştir. Tüm insanlık âlemine bir kurtuluş müjdecisi olarak gönderilen, yaşantısıyla ve ahlâkıyla insanlığa örnek olarak insanlığın ufkunu aydınlatan Peygamber Efendimizin dünyayı onurlandırdığı bu mübarek geceyi, kendimizi sorgulamamız ve Allah’ın sonsuz merhametinden faydalanabilmemiz için bir vesile olarak görmeli ve en güzel şekilde değerlendirmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle rahmet kapılarının sonuna kadar açıldığı bu gecede, insanımızın içinde var olan yardımlaşma ve dayanışma duygularının en güzel şekilde yaşanması dileğiyle, Kızıltepeli hemşehrilerimin ve tüm İslam âleminin Mevlid Kandilini kutluyorum.”