Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

TMO’nun açıkladığı mısır fiyatına tepki

Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezi

Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter, TMO’nun Mısır alım fiyatının ton başına 6 bin lira olarak açıklamasına tepki gösterdi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğünce, 2023 sezonu mısır alım fiyatı ton başına 6 bin lira olarak belirlendiği bildirildi. Mısır hasadının, ağustosun ilk haftasında Adana ve Hatay’da lokal olarak başladığı ve ülke genelinde de bugün itibarıyla yaklaşık yüzde 8 seviyelerine ulaştığı belirtilen açıklamada, hasat başlangıcından bugüne kadar piyasaların yakından izlendiği ve piyasaların seyrine göre TMO politikalarının oluşturulduğu ifade edildi.

Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezi ve Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, yazılı basın açıklaması yaparak, TMO’nun Mısır alım fiyatının ton başına 6 bin lira olarak açıklamasına tepki gösterdi.

Açıklanan rakamın geçen seneye oranla yüzde 5.26 artış olduğunu ve bu rakamın çok az olduğuna girdi maliyeti ortalama yüzde 70 Civarı zamlandığına vurgu yapan Öter, açıklamasının devamında şunları belirtti:

“TMO 2023 Mısır alım fiyatını açıkladı. Ton başına 6000 TL. Geçen sene Ton başına 5.700 TL açıklanmıştı. Geçen seneye göre yüzde 5.26 fiyat artışı gerçekleşmiş. Oysa geçen seneden bu yana mısır üreticisinin girdi maliyeti ortalama yüzde 70 Civarı zamlanmış! Çiftçiye Yazıktır, Günahtır, Ayıptır.”