Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Teşrik tekbirleri başlıyor

Arefe gününün sabah namazından

Arefe gününün sabah namazından başlayıp Kurban Bayramı’nın dördüncü gününün ikindi namazına kadar devam eden teşrik tekbirlerini unutmayalım.

Yirmi üç vakit farz namazın arkasından üçer defa alınan tekbirlere teşrik tekbiri denir.

Bu tekbir şu şekildedir:  “Allâhü ekber, Allahü ekber,Allahü ekber. Lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Allâhü ekber ve lillâhi’l-hamd.

Kurban Bayramı’nda her namazdan sonra her kadın ve erkek için teşrik tekbirleri getirilmesi vaciptir.

Tekbirler 8 Temmuz Cuma Sabah namazında başlayacak, 12 Temmuz Salı ikindi namazından sonra son kez söylenerek tamamlanacak.

Teşrik Tekbirinin cümle cümle manası “Allah en büyüktür. Allah en büyüktür. Allah’tan başka ilâh yoktur. Allah en büyüktür. Allah en büyüktür. Hamd yalnız Allah içindir.” şeklindedir.

Teşrik tekbirleri Allah-u Telanın yüceliğini, kudretini, vahdaniyetini, Allah-u Teâlâ’nın yegâne güç sahibi olduğunu, kanun koyucu olduğunu, idare edici olduğunu dile getirmektir. Bayramın 4’üncü gününe kadar müminler arasında ittihadın, birliğin beraberliğin, dayanışmanın, yardımlaşmanın ve paylaşmanın zirveye çıkması sağlanır. Beraber paylaşmış oldukları bu ilah-i kelimetullahı sürekli olarak kendi hayatlarına tatbik edebilseler o zaman Müslümanlar Allah’ın dışında hiçbir gücün karşısında boyun eğmez. Sadece ona dayanır ve sadece ondan yardım bekler.