Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin’de “Deprem ve Teknolojik Önlemler” konulu seminer verildi

Sosyal Medya ve Dijital

Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi (SODİMER) Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan, Mardin Bahçeşehir Koleji’nde “Deprem ve Teknolojik Önlemler” konferansı verdi.

Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları (BUEK) Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel’in depreme dönük bilinçlendirme çağrısı üzerine Mardin’de “Deprem ve Teknolojik Önlemler” konulu konferans verildi.

Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi (SODİMER) Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan’ın konuşması olarak katıldığı konferansta yaptığı konuşmasında, bir deprem coğrafyası olan ülkemizde sürekli olarak depreme hazırlık eğitimlerinin önemine dikkat çekerek, özellikle okullarda böylesi eğitimlerin gerekliliğini vurguladı.

Eraslan, özellikle telefonların uygulamaların deprem esnasında hayat kurtarıcı rolüne işaret etti. Deprem esnasında haberleşme, iletişim ve yaşamda kalma konularında dijital dünyanın sağladığı olanakları uygulamalı olarak anlatan Eraslan; yaşam üçgeni, deprem öncesi yapılacaklar, deprem esnasında yapılması gereken davranışlar ile deprem sonrasında bireylerin nasıl bir yol izleyeceklerini de öğrencilere anlattı. Deprem çantasının önemine ve dijital dünyanın yaşamda kalmaya dönük kolaylıklarını öğrencilerle paylaştı.

Deprem sürecinde sosyal medyanın yardım, koordinasyon, iletişim ve organizasyon amaçlı kullanıldığını belirten Eraslan, bu süreçte de çok sayıda dezenformasyon örneklerinin yaşandığını belirtti.

SODİMER olarak sekiz ayrı yöntemde algı yönetimi faaliyetlerinin saptandığını ifade eden Eraslan, 70’e yakın yalan beyanın sosyal medya kanallarında yer aldığını ifade etti. Teyit kültürünün önemine vurgu yaparak sosyal medyada paylaşım yapılırken dikkat edilecek hususları da paylaştı.