Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sultan’dan kan bağışı çağrısı

Mardin’de “Birbirimize Candan Bağlıyız” sloganı ile kan bağışı kampanyası düzenlendi. Kampanyaya katılan Dünyanın en uzun boylu adamı Sultan Kösen, herkesi kan bağışında bulunmaya davet etti.

Mardin’de “Birbirimize Candan Bağlıyız”

Mardin Valiliği ve Mardin Kan Bağışı Merkezi iş birliği ile  “Birbirimize Candan Bağlıyız” sloganıyla ulusal kan bağışı kampanyası düzenlendi. Artuklu 15 Temmuz Şehitler Parkı’nda yapılan ve 2 gün sürecek olan kampanyada 6 kan alma ekibi, 6 doktor ve 18 flebotomistin görev alırken, 1047 ünite kan toplanması hedefleniyor. Ulusal kan bağışı kampanyasına 2 metre 51 santimetre boyuyla “dünyanın en uzun boylu adamı” ünvanına sahip Sultan Kösen de katıldı.

Kan bağışında bulunduktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Mardin Valisi Tuncay Akkoyun, “Amacımız kan bağışı noktasındaki farkındalığı arttırmaktır.” dedi.

‘HEDEFİMİZ 1047 ÜNİTE’

“Bugün Mardin’de 15 Temmuz ve Şehitler Parkı’nda güzel ve özel bir etkinliğin başlangıcını yapıyoruz.” diyen Vali Tuncay Akkoyun, “Mardin Valiliğimiz ve Mardin Kan Bağış Merkezi’miz iş birliğinde geleneksel hale gelmesini arzuladığımız ve istediğimiz büyük bir kan bağışı kampanyasını başlatıyoruz. Hedefimiz 1047, ama bu sayının çok üzerine çıkacağımızı düşünüyorum.” dedi.

‘BU BİR VATANDAŞLIK GÖREVİDİR’

Kan bağışının hayati öneme sahip olduğuna dikkat çeken Vali Akkoyun, sözlerine şöyle devam etti: “Kanın tek kaynağı insandır. Kan üretilemeyen, muadili olmayan bir sıvıdır. Dolayısıyla bizler kan bağışı yaparak hem sağlıklı olma noktasında büyük bir kazanım elde etmiş olacağız. Hem de vermiş olduğumuz 1 ünite kan ile en az 3 kişinin sağlığına kavuşmasına vesile olmuş olacağız. Bu bir vatandaşlık görevidir. Bizim medeniyetimizden ve kültürümüzden aldığımız miras budur. Kan bağışı bu noktada çok önemlidir. 23 ve 24 Mayıs tarihleri arasında sabah 10.00 akşam 21.30 saatleri arasında vatandaşlarımız gelip kan bağışı yapabilirler.”

‘1 DAKİKADA 2 VATANDAŞIMIZ KAN VERDİ’

Amaçlarının kan bağışı noktasında farkındalık oluşturmak olduğunu dile getiren Akkoyun, “Burada amacımız kan bağışı noktasındaki farkındalığı arttırmak. Bir defa kan bağışı değil, sürekli kan bağışı yapan vatandaşlarımızın sayısını artırmak. Ben kendi adıma da söyleyeyim; bugün 16. sırada gümüş madalyaya ulaşmak için kan vereceğim. Sürekli kan verme konusunda hassasiyeti devam ettiriyorum. Bütün vatandaşlarımıza da buradan ifade ediyoruz ki; önce bronz, sonra gümüş daha sonra da altın madalyaları Kızılay’ımız veriyor olabilir ama asıl milletimiz bu madalyaları veriyor. İlk 20 dakikada 42 ünite kan alındığı bilgisini aldık. 1 dakikada 2’den fazla vatandaşımız kan veriyor. Bu güzel bir rakam, bütün vatandaşlarımıza tekrardan çağrıda bulunmak istiyorum. Lütfen bir damla kan ile bin damla umut olalım. Bu kampanyaya bu gönül seferberliği destek olalım” dedi.

‘BU BİR İNSANLIK VAZİFESİDİR’

Türk Kızılay Güney Anadolu Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Naif Yılmaz ise “Bu bir insanlık vazifesidir ve büyük bir değerdir. Bir insanın hayatını kurtarmak için eyleme geçmek yeryüzünde belki rastlayabileceğimiz en değerli ve kıymetli gayret ve çabalardan biridir” dedi.

DEV ADAMDAN KAN BAĞIŞI ÇAĞRISI

Guinness Rekorlar Kitabı’ndaki 2 metre 51 santimetre boyuyla 15 yıldır unvanını koruyan Mardinli Sultan Kösen ise herkesi kan bağışında bulunmaya davet etti. Kösen, “Bugün Mardin Valiliği ile Kızılay’ın birlikte yapmış olduğu kan bağışı kampanyasına katıldık. Tüm Mardin halkını kan bağışına bekliyoruz. Hedefimiz 1047 ünite, inşallah bu sayıya ulaşırız.  Hasta insanlarımıza bir can, bir umut olalım. Herkes kan bağışında bulunsun.” diye konuştu.