Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin Müftüsü yazdı: “Ramazan ve Doğruluk”

Evveli rahmet, ortası mağfiret

Evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu ise cehennem azabından kurtuluş ayı olan Ramazan ayına kavuşmanın huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz. 01 Nisan 2022 Cuma günü kılacağımız ilk teravih namazının ardından 02 Nisan 2022 Cumartesi gecesi kalkacağımız sahurla bu mübarek aya girmiş olacağız.

Diyanet işleri Başkanlığımız her yıl Ramazan ayında toplumda duyarlılık ve farkındalık oluşturmak için bireysel ve toplumsal hayatımıza ışık tutan bir temayı kamuoyu gündemine taşıyarak bu anlamda toplumda daha çok ihtiyacı hissedilen İslamın bir ahlak ilkesini yaşatmak istemektedir. Bu yıl ki Ramazan ayı konusu “Ramazan ve Doğruluk” olarak belirlenmiştir.

Yüce dinimiz islam doğruluk ve dürüstlük üzere bir hayat yaşamamız için bize gönderilmiştir. Rabbimiz Allah, aile hayatımızdan ticaret hayatımıza, hayatımızın her safhasında aleyhimize bile olsa doğruluk ve adaletten ayrılmamamızı emretmiştir.

Doğruluk bireysel ve toplumsal hayatta güveni tesis eder. Ailede sevgi ve saygıyı kalıcı kılar. Toplum hayatında birlik ve beraberliği güçlendirir. Ticareti mal ve mülkü bereketli hale getirir.  Rahmet ayı Ramazan oruçla nefsi terbiye etmeyi bize öğretir. Oruç tutanların yüreklerini yufkalaştırıp kalplerine yumuşaklık hissi verir. Merhamet ve şefkat duygularını zirveye taşır. Haksızlık yapmaktan, insanları aldatmaktan uzak tutar.  Oruç, mümin gönülleri uzaklaştıkları fıtrat ayarlarına, yaratılış kodlarına ve doğuştaki safiyetine geri getirir. Allah Teala insanları kötülükten korumak için orucu farz kıldığını açıklamıştır. Yılda bir kez kapımızı çalan ve şehrimize hanemize bir ay misafir olan bu mübarek ay insanları temizlemek ve günahlardan arındırmak için gelmektedir. Dolayısyla bu ay vesilesiyle her yıl yaratılış gayemizi hatırlatan ve bize kendi kendimizi kontrol edip hayatımızın muhasebesini yapma imkanı veren Rabbimize hamd edip şükretmeliyiz. Zira oruç bize yük olacak bir kambur değil, bilakis bizi Rabbimize yaklaştıran cennete taşıyacak Rabbimizden bir hediyedir.

Bu yıl hasret kaldığımız teravih namazlarımızı tüm camilerimizde cemaatle kılacağız. Camiler çocuklarımızın cıvıltılarını özledi, gençlerimizin heyecanını, kadınlarımızın edep ve hayasını özledi. Hayatları boyunca teravih namazından geri kalmayan kardeşlerimizin hasretleri bitiyor. Allah Teala bize tekrar cemaatle namaz kılmayı nasip etti. Sonsuz hamdü senalar olsun. Artuklu ilçemizde Reyhaniye Camiinde ve Sadık Yay Camiinde, Savur ilçemizde Merkez eski Camide, Nusaybin’de Hz Hamza Camiinde hatimle teravih namazı kılınacaktır. Camilerimizde sağlık tedbirlerine riayet edilerek gerekli hazırlıklar yapılmıştır.

Bu yıl fitre miktarı Başkanlığımız Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından 40 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücret en düşük ücret olup isteyenler maddi durumlarına göre bu fiyatın üzerinde diledikleri miktardan verebilirler.

Alo-190 Dini Bilgilendirme hattına gelen dini sorulara haftanın yedi günü 08.00-22.00 saatleri arasında cevap verilecektir.

Zekat ibadetini gelenek olarak Ramazan ayında vermeye gayret eden bir milletiz. Zekat, üzerinden bir yıl geçtikten sonra nisap miktarını geçen malımızın kırkta birini ihtiyaç sahiplerine ulaştırma adına mali bir ibadettir. Mardin Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak hem nakdi olarak milletimizin zekatlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz hem de Müftülüğümüz binasında bulunan “Hayır Çarşısı” içerisinde aynı yardım olarak vatandaşlarımıza ulaştırıyoruz. Bağış ve Zekat hesapları ayrı ayrı düzenlenmiş olup her biri amaçları doğrultusunda kullanılmaktadır. Bu anlamda  Müftülüğümüze gelerek bizim sistemimizde kayıtlı olan ihtiyaç sahiplerine verilmek üzere yardımlarınızı yapabilirsiniz.

Ramazan ayına kavuşturan Rabbimize hamd ediyor Mardin’li her bir kardeşimizin Ramazan-ı Şerif’ini tebrik ediyorum. Tutacağımız oruçları rabbimiz şimdiden kabul eylesin. Allah Teala bizleri her türlü günahtan uzak eylesin. Doğruluğu şiar edinip dürüstlük ve güvenilirlik erdemini kuşanabilmeyi Rabbim bizlere nasip eylesin. Sahuru, iftarı, teravihi, mukabelesi, Kadir Gecesi, İtikafı, fıtır sadakası ve Bayramıyla hem eğitici bir mektep hem de ayrı bir bereket kaynağı olan Ramazan ayı bütün insanlığın kurtuluşuna vesile olsun.

ALİ HAYRİ ÇELİK

MARDİN İL MÜFTÜSÜ