Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin’de okullar arası ‘Kürtçe Şiir Okuma Yarışması’nın finali yapıldı

Mardin İl Milli Eğitim

Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Kızıltepe Özcan Yıldız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin düzenlediği Ortaokullar Arası Kürtçe Şiir Okuma Yarışma’nın finali yapıldı.

Özcan Yıldız Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından seçmeli Kürtçe dersinin okullarda okutulmasıyla dile yönelik yapılan çalışmalar kapsamında il genelindeki ortaokul öğrencilerine yönelik Kürtçe Şiir Okuma Yarışması düzenlendi.

Okulun konferans salonunda yapılan program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti.

Yarışmaya, 30 okuldan öğrenciler katıldı ve 7 okul finalde yarıştı. Jüri üyeleri tarafından belirlenen şiirleri seslendiren öğrencilerden Sultan Tayan ile İsmail Memiş ekilisi birinci, Elif Karaaslan ikinci ve Zeynep Tuğuç üçüncü oldu.

Okul Müdürü Tarık Yılmaz, yaptığı açıklamada, seçmeli Kürtçe dersinin okullarda okutulduğunu ve buna dikkat çekmek için yarışmayı düzenlediklerini söyledi.

Öğrencilerin Feqiyê Teyran, Melayê Cizîrî, Ehmedê Xanî ve Melayê Bateyî gibi ünlü Kürt şairlerinin şiirlerini seslendirdiğini kaydeden Yılmaz, dereceye giren öğrencileri ödüllendirdiklerini belirtti.

Yılmaz, “Yıllarca kamuda, okullarda konuşulması, yazı yazılması yasak olan bir dilin, 2012 yılından itibaren okullarda seçmeli olarak okutulmaya başlanması Cumhuriyet tarihimizin bakımından bir devrim niteliğindendir.” dedi.

Yarışmada dereceye giren öğrenciler ise ailelerin desteğiyle yarışmaya girdiklerini ve çok mutlu olduklarını söylediler. Katılımcılar ise çok güzel bir program olduğunu ve bu tür programlarının çoğalması gerektiğini dile getirdiler.

Programa; Kızıltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulkadir Gümüş, Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Mardin İl Başkanı Abdulselam Demir, HÜDA PAR Mardin İl Başkanı İsmail Çevik, İlçe Başkanı Abdullah Kavan, Mardin İlim Yayma Cemiyeti Başkanı ve STK Platformu Dönem Sözcüsü Necmettin Başboğa, Güneydoğu Anadolu Mısır Üreticileri Derneği Başkanı Mehmet Hanifi Müslümoğlu, Diyanet-Sen İl Başkanı Abdulkadir Kurtuluş, AK Parti eski İl Başkanı Mehmet Ali Demir, okul müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.