Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin’de Miraç Kandilinde eller depremzedeler için semaya açıldı

Mardin Kızıltepe’de vatandaşlar, Miraç

Mardin Kızıltepe’de vatandaşlar, Miraç Kandili dolayısıyla camilere akın ederek depremden etkilenenler için dua etti.

Peygamber Efendimiz Hazret-i Muhammed’in (SAV) Mescidi Haram’dan Mescid-i Aksa’ya götürülmesi ve buradan da ‘huzur-u ilahiye’ yükseldiği gece olarak bilinen Miraç Kandili, tüm Türkiye’de olduğu gibi Mardin’de de dua ve ibadetle ihya edildi. Kandil münasebetiyle Mardin İl Müftülüğü tarafından birçok camide program düzenlendi.

Programa, Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Fatih Cıdıroğlu, AK Parti İlçe Başkanı Bülent Şahin, kurum müdürleri, STK başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Camilere akın eden vatandaşlar, geceyi namaz ve deprem felaketinden etkilenenler için dua etti. Kur’an-ı Kerim, Türkçe ve Kürtçe Mevlid-i Şerif okundu, vatandaşlar saf tutup namaz kıldı.

Kızıltepe ilçesinde vatandaşlar, İlçe Müftülüğü tarafından düzenlenen “Miraç Kandili, Kur’an-ı Kerim ve Mevlid” özel programı dolayısıyla Yatısı namazına doğru Kenan Kösen Cami’sine gelmeye başladı.

Cemaatle kılınan yatsı namazının ardından program Camii imamı hatibi Mükerrem Keklik’in Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. İlce Müftüsü Abdullah Erdoğan ise Miraç Kandili’nin önemine binaen vaaz verdi.

İlahi grubunun okuduğu ilahilerle devam edilen programda din görevlileri Zeki Çalka, Abdülaziz Kaplan ve Mustafa Taşçı ilahiler seslendirerek Hz. Muhammed ‘e (s.a.v) salavatlar gönderdi. Din görevlisi Burhan Doğan Mevlid-i Şerif okudu.

Kadınların ve çocukların da katılımıyla idrak edilen Miraç Kandili’nde “Asrın Felaketi” olarak adlandırılan depremzedeler için dualar edildi. Program İshak Latifeci’nin yaptığı dua ile sona ererken bazı vatandaşlar geç saatlere kadar ibadete devam etti.

 

Programın ardından Kaymakam Cıdıroğlu, vatandaşların kandilini kutlayıp, simit ikramında bulundu.  Belediye ekiplerince, camideki ve ilçemize afet bölgesinden gelen vatandaşlarımıza toplamda 4 bin kandil simidi ikram edildi.

Kandil programına katılan vatandaşlardan Mehmet Ali Demir, deprem nedeniyle vefat edenlere Allah’tan rahmet, yaralıları acil şifalar diledi. Demir, “Kandil nedeniyle camiye gelerek özellikle depremzede kardeşlerimize dua ettik, rabbim bir daha böyle acılar yaşatmasın.” dedi.

Allah’tan böyle bir acıyı bir daha yaşatmamasını temenni eden Hamdullah Kureyşi ise gece gündüz depremzedeler için dua ettiklerini, bugün de camiye gelerek dua ettiklerini söyledi. Kureyşi, “Her televizyonu açtığımda sanki deprem evimizde olmuş gibi üzülüyoruz, ağlıyoruz. Çok zor bir durum, ateş düştüğü yeri yakıyor. Rabbim yar ve yardımları olsun.” dedi.

 

Baywin güncel giriş.