Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Sokakta Satranç Var”

Türkiye Satranç Federasyonunun ‘Sokakta

Türkiye Satranç Federasyonunun ‘Sokakta Satranç Var’ projesi kapsamında Mardin İl Temsilciliği tarafından 81 ile birlikte Mardin ve ilçelerinde sokak satrancı turnuvası düzenlendi.

Kızıltepe ilçesinde TSF Mardin İl Temsilciliği tarafından Cumhuriyet meydanında ADEM kadın merkezi ile Hikmet Kebap salonu arasında bulunan sokakta düzenlenen ‘Sokakta Satranç Var’ turnuvasına her yaştan katılımcı katıldı. Özellikle küçük yaşta satranç sporcularının ilgi gösterdiği turnuvası gece saatlerine kadar sürdü.

Mardin’de 10.000 bin lisanslı sporcunun faaliyet gösterdiği Satranç branşının daha da yaygınlaştırılması hedefi ile düzenlenen ‘Sokakta Satranç Var’ Kızıltepe turnuvasına Türkiye Satranç Federasyonu yönetim kurulu üyesi Nazan Kaya, Türkiye Satranç Federasyonu Mardin İl Temsilcisi Cengiz Yalçın ile Mardin Gençlik ve Spor Müdürü Hadi Çomaktekin katıldı.

81 ile birlikte Mardin ve ilçelerinde vatandaşın dikkatini çekmek ve her kesimden her yaştan satranç severin hayatın her alanında satranç ile buluşturmayı hedeflediklerini belirten Türkiye Satranç Federasyonu Mardin İl Temsilcisi Cengiz Yalçın, Milli takımların alt yapısını Mardinli satranç sporcularının oluşturduğuna da dikkat çekerek Mardin’in milli takımda 9 sporcu ile temsil edildiğine dikkat çekti,

Yalçın, “Satranç kültürünü tüm yurda yaymayı, tanıtmayı, sevdirmeyi ve Türkiye’nin her il ve ilçesini satranç parkları ile buluşturmayı hedefleyen ‘Sokakta Satranç Var’ projesi yine tüm ülkede büyük bir satranç coşkusu ile hayata geçecek. Türkiye’yi 7’den 77’ye sokaklarda, meydanlarda, sahillerde, parklarda satranç ile bir araya getirecek ve geniş kitlelerle buluşacak proje festival havasında gerçekleştirilecek.

TSF’nin önderliğinde ve tüm yurda yayılan il ve ilçe temsilciliklerinin organizasyonları ile gerçekleştirilecek projede, tüm yurttaşlar satranç oynayacaklar.”

Satranç oynayanların daha zeki birer birey olduğunun da altını çizen Yalçın, Satranç sporu ile uğraşan çocukların genelde sayısal alanda başarı sağladıklarını ve çoğunun tıp olmak üzere çeşitli mühendislik ve benzeri okulları kazandığını belirterek, şöyle dedi:

“Hiçbir sporcuyu 4-5 saat masa başında bekletemezsiniz ama satranç sporcusu bazen 5 saat masa başında kalıyor. Düşünün zor zapt edilen 7-8 yaşındaki bir çocuk 5 saat masa başında kalıyor düşünüyor rakibin hamlesine karşı yapacağı hamlenin karşı tarafça nasıl bir hamle ile karşılık vereceğini hesaplar hatta bazıları bir sonraki 5-6 hamlenin hesabını yapar mucize gibi bir şey bu. Onun için zekâ ve sabır gerektiren bir spor dalı olan satrançta ailelerde çocuklarını büyük bir sabır ile bekleyip yalnız bırakmamakta. Türkiye ile birlikte Mardin’de 5 yıldır ‘Sokakta Satranç Var’ projesi kapsamında turnuvalar düzenlemekteyiz. Türkiye de birçok şehir satrancın zaten sokakta oynanmakta bizde biraz daha az. Ama bizde bazı köylerde şehirden daha yaygın, bir köyümüzde her yaştan kadın ve erkeklerin satranç oynadığına ben şahit oldum.”

Turnuva, Hikmet Kebap salonu sahibi Hikmet Ölçer’in katılımcılara yaptığı çeşitli ikramlar ve dereceye girenlere verilen ödüller ile sona erdi.