Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dr. Boynukara: Gizli şeker, şeker hastalığı değildir

Özel Kızıltepe İpekyolu Hastanesi

Özel Kızıltepe İpekyolu Hastanesi Dâhiliye Uzmanı Dr. Haydar Boynukara, gizli şekerin şeker hastalığı olmadığını söyledi.

Uz. Dr. Haydar Boynukara, şeker hastalığı ile ilgili önemli bilgiler paylaştı. Vatandaşları da uyaran Boynukara, “Size doktorunuz tahlil yaptıktan sonra ‘sizin gizli şekeriniz var’ dediğinde siz aslında şeker hastası değilsiniz. Doktorunuz sizin şeker hastalığına yatkınlığınızı belirtmek için böyle bir ifade kullanmıştır. Yani şeker hastalığına adaysınız demektir. ‘Gizli şeker’ kavramı toplumda doğru olarak bilinen yanlışlardan biridir.” diye konuştu.

Boynukara sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gizli şeker ifadesi yerine ‘şekere yatkınlık’ ifadesi kullanılırsa bu kafa karışıklığı giderilir diye düşünüyorum. Gizli şeker, şeker hastalığı olmadığından herhangi bir ilaç tedavisine gerek yoktur. Bu hastaların gerekli yaşam tarzı değişiklikleri (kilo verme, egzersiz, diyet v.s) yapması yeterlidir. Bireyler yaşam tarzı değişiklikleri sayesinde diyabetli olmayı önleyebilir ve geciktirebilir.” dedi.

Kan şekeri düzeyi normalden yüksek olmasına rağmen diyabet tanısı koymaya yeterli yükseklikte değilse bu durumda kişi gizli şeker hastası olarak tanımlandığını kaydeden Boynukara, “Açlık kan şekeri veya oral şeker yükleme testi (OGTT) kullanabilir. Her iki test için de 10-12 saat süren açlık gereklidir. Açlık kan şekeri için kahvaltı yapmadan önce kan şekeri ölçülür. OGTT’de ise açlık ve glukozdan zengin içecek içildikten sonra 2. saatte tekrar şeker ölçümü yapılır. Her iki testin birbirine üstünlüğü yoktur. Normalde açlık kan şekeri 100 mg/dl’nin altındadır. Eğer kişide gizli şeker varsa açlık kan şekeri 100-125 mg/dl arasındadır. Eğer kan şekeri 126 mg/dl veya daha yüksekse birey şeker hastasıdır.” dedi.

“Kimlerin gizli şeker (diyabete yatkınlık) tanısı için test yaptırması gereklidir?” sorusuna da cevap veren Boynukara, şöyle dedi:

“Diyete rağmen kilo veremeyen kişiler, obez (şişman) kişiler, ailede diyabet öyküsü olanlar, gebelik şekeri olanlar, 4,5 kg üzerinde bebek doğumu öyküsü olanlar, adet düzensizliği olanlar (özelilkle PCOS(polikistik over) kaynaklı olanlar), yüksek tansiyonu olanlar ve yüksek kolesterolü olanlar test yaptırabilir. Eğer diyabete yatkınlığınız (gizli şekeriniz) varsa şeker hastalığının tespiti için her 1-2 yılda bir test yaptırmanız gerekir. Diyabete yatkınlığınız saptanmamış olmasına karşın risk faktörlerine sahipseniz her 3 yılda bir test yaptırmalısınız.”