Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bakan Soylu Mardin’de kanaat önderleriyle buluştu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mardin’in Kızıltepe ilçesinde bir düğün salonunda düzenlenen kanaat önderleri toplantısına katıldı.

Toplantıya, İçişleri Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Tayyip Sabri Erdil, Mardin Valisi/Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Kızıltepe Kaymakamı/Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam, AK Parti İl Başkanı Faruk Kılıç, AK Parti MKYK üyesi Orhan Miroğlu, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Coşkun Sel, İl Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile kanat önderleri katıldı.

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, AK Parti Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya, Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam birer konuşma yaptılar.

Kaymakam Çam, çalışmaları hakkında sunum yaptı

Kızıltepe yapılan ve yapılacak çalışmalar hakkında bilgi veren Kaymakam Çam, şehir merkezi ve kırsalda birçok hizmetlerinin olduğunu ifade ederek şöyle dedi:

“2021 yılında Kızıltepe Belediyesi olarak kırsal mahallelerimizde toplamda 550 bin metrekare üstyapı çalışması gerçekleştirdik. Merkez mahallelerimizde 550 bin metrekare asfalt çalışması yaptık. 22 kilometrenin üzerinde yağmur suyu irsaliye hattı döşedik. 5 mahallemize semt sahası yaptık ve 250 bin metrekareye yakın parke çalışması yaptık beş mahallemizde. 30 bin fidan dikimi gerçekleştirdik. Gençlik Merkezimizde 97 farklı kursta 197 bin öğrencimizin faydalandı. Bu hizmetlerin sağlanmasında devletimizin, hükümetimizin çok büyük destekleri var. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Bakanımıza, valimize, milletvekillerimize ve paydaşlarımıza ilçemiz adına teşekkür ediyorum”

“Genç bir nüfusa sahibiz”

Kızıltepe’nin genç bir nüfusa sahip olduğunu ve bu değerin iyi kullanılması durumunda yaratacağı avantajın farkında olduklarını kaydeden Çam, “3-5,5 yaşa arasında 40 bin nüfusumuz var. 60 yaşta üstü nüfusumuz 10 bin dolayındadır. İlçe olarak genç bir nüfusa sahibiz. Veli, öğretmen, yönetici ve öğrenci dayanışma ve kaynaşmasını sağlayıp, genç nüfusun başarıyı yakalamasını, ilçe, il ve ülke kalkınmasında etkili olmasını saylamamız lazım. Bu konudaki kararlıyız. Genlerimiz spor salonlarına çekmeye çalışıyoruz. Bunun için alt yapımızı hızla tamamlaya doğru gidiyoruz. Kadın Futbol Takımı olan nadir ilçeler arasındayız. Hentbolda ilçe kızlarımızı oynadığı süper ligde takımızı var, Voleybolda güçlü bir takımızı var. Spor dallarının tümünde başarılı gençlerimiz mevcut. Vatandaşlarımız buna sıcak bakıyor ve destekliyor. Spordaki başarının eğitime yansıyacağına inanıyorum. Yeni gençlik merkezimizin temeli atıldı, inşaat çalışmaları devam ediyor. Tabi yaptığımız çalışmalarda burada bulunan değerli kanaat önderiyle görüş alışverişinde bulunuyoruz.” diye konuştu.

Lübnan ve Afganistan’a insani yardımlar yapıldı

Çok farklı, önemli ve dikkatli olmaları gereken bir dönemden geçtiklerini vurgulayan Bakan Soylu da kimi oyunun hesabının nereye kurulduğunun görüldüğü gibi olamayabileceği bir dönemden geçtiklerini belirtti.

Savaşın yüzünün soğuk, sonuçlarının ağır olduğuna dikkati çeken Soylu, bugün karşı karşıya kalınan bu hadiseyi tasvip etmenin mümkün olmadığını, reddetmenin doğru olduğunu anlattı.

Kimsenin aklına Londra’da ağır makinalı silahlarla, meydanlarında metrolarında özel harekat polislerinin, özel kuvvetlerin olacağının kimsenin aklına gelmediğini dile getiren Soylu, şöyle dedi:

“Yine milyonlarca insanın hemen yanı başımızdaki Suriye’den yerlerinden edilerek başka topraklara gideceğini, her birinin kendi toprağına uzak ve hasret kalacağı bir dünya tablosu aklımıza gelmezdi. Herhalde hiçbirimizin aklına bize yukarıdan aşağıya beylik taslayan Amerika’nın Afganistan’dan kaçarken o uçak görüntüsünün altında sarılan insanlarla vermiş olduğu tarihin en garabet fotoğrafı hiç birimizin aklına gelmezdi. Libya’yı, Suriye’yi, Irak’ı karıştırırken, yıllarca İran’a ambargo uygularken, Balkanları karıştırırken kendisinin meselelere çaresiz kalabileceği bir fotoğrafla karşı karşıya kalacağı ve senatosunun basılıp teslim alınacağı kimsenin aklına gelmezdi. Bu fotoğrafların her birini değerlendirdiğinizi düşünüyorum. Bütün bunlar varken Türkiye’nin her türlü zorluğa karşı ayakları üzerinde durduğu, 10 yıldır 20 yıldır bu istikrarsızlık girdabı içerisinde kendi ülkesini istikrarsızlık yolculuğuna düşürmediği ve etrafında bir ateş çemberi, bir karmaşıklık cenderesi olmasına rağmen etkilenmemesi adına her türlü fedakârlığı ortaya koyduğu tablo herhalde kimsenin aklına gelmezdi. Dünyaya doğru telkini yapma kabiliyetini ve sağduyusunu hiçbir zaman kaybetmeyen bir Türkiye tablosu herhalde dünya beşten büyüktür sözüne direnenlerin de aklına gelmezdi. Bu coğrafyada birlik, istikrar bizim en büyük gücümüzdür, kendi göbeğimizi kendimiz kesebilme kabiliyeti gücümüzdür.”

Lübnan’ın dünyanın en büyük krizlerinden birini yaşadığını, Cumhurbaşkanının talimatıyla hazırlıklarını yaptıklarını ve 650 ton gıda yardımı yaptıklarını bildiren Soylu, Afganistan’da da insani yardım ulaştırdıklarını söyledi.