Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mescid-i Aksa sevdasını iş yerinin her köşesine nakşediyor

Müslümanların ilk kıblesi olan

Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa aşığı olan Aksa Lastik sahibi Şeyhmus Süleyman Aslan, bu sevdasını iş yerinin her köşesine adeta nakşetmiş durumda.

Kur’an-ı Kerim’de Allah’ın “Etrafını bereketlendirdiğimiz yer” olarak bahsettiği Kudüs ve Mescidi Aksa, 638’de Hz. Ömer tarafından fethedildi.

1099’da I. Haçlı Seferi sonrası işgal edilen Kudüs, 90 yıl sonra Selahaddin Eyyubi tarafından geri alındı. Yedi asır boyunca Müslümanların kontrolünde kalan mübarek şehir, 1917’de önce İngilizlerin sonra da siyonist Yahudiler tarafından işgal edildi. Mübarek şehir, 100 yıldan fazladır işgal altında…

Kudüs, dünyada en fazla ziyaret edilen şehirlerden bir tanesi olmasına rağmen Müslümanların azı bu şehri ziyaret ettiği anlaşılıyor.

2015 yılının istatistiklere bakıldığında; 600 bin Amerikalı, 400 bin Rus, 300 bin Fransız, 200 bin de Alman Kudüs’e ziyaret için gitmiş. Müslüman ülkeler arasında en fazla Türkiye’den ziyaret edilmiş. Onun sayısı da 26 bin.

Mardin-Kızıltepe yolu Solin Sitesi altında hizmet veren Aksa Lastik işletme sahibi Şeyhmus Süleyman Aslan, tam bir Kudüs ve Mescid-i Aksa aşığı.

Son 4 yılda 3 kez Kudüs’ü ziyaret eden Aslan, imkânı el verdikçe gitmeye ve Kudüs davasını anlatmaya devam edeceğini söylüyor.

İş yerinin ismi başta olmak üzere işletmesinin her köşesini Mescidi Aksa motifleriyle süsleyen Aslan, gelen müşterilerinin talebi doğrultusunda ücretsiz “Kudüs ve Mescidi Aksa Müslümanlarındır” yazısını yazdırıyor.

Babadan oğula geçen kutsal bir dava: Mescid-i Aksa

Mescidi Aksa sevdasını Mardin İpekyolu Gazetesine anlatan Aslan, bu sevdanın babasından kendisine geçtiğini söylüyor.

Aslan, “Mescid-i Aksa’ya ilk olarak 2015’te, bir Miraç Gecesi’nde gitmek nasip oldu. O günden bugüne kadar yani 4 yıl içinde 3 defa Rabbim kısmet etti. Çocuklarınla, anne ve babamla, kardeşim ve arkadaşlarımla oraya gittik, gördük. Rabbimden dileğim her Müslüman’ın orayı ziyaret etmesidir.  Özgürlüğünden mahrum kalması işgal altında olması başta benim ve bütün ümmetin kabullenemeyeceği bir durumdur. Bir an önce özgürlüğüne kavuşması tek dileğimizdir. Rabbimizden tek arzum; bu gözlerin kapanmadan Kudüs’ün özgürlüğünü görmesidir.” dedi.

“Bu dava gençlerimize yeterince anlatılmıyor”

Kudüs ve Mescid-i Aksa davasının özellikle gençlere yeterince anlatılmadığından yakınan Aslan, “Âlimlerimiz, öğretmenlerimiz, Kudüs sevdası ve bilinci olan tüm kardeşlerimizin canla başla bu davayı yeni nesle aksettirmesi lazımdır. Mescidi Aksa, ümmetin ortak paydasıdır. Bu yüzden birbirimizi bilinçlendirmemiz gerekiyor, bu davayı sahiplenmemiz ve destek vermemiz gerekiyor. Bu en temel vazifelerimizden birisidir. Bunu kesinlikle göz ardı etmemeliyiz. Küçük çocuklarımızdan ve ailemizden başlayarak herkese bu konuyu anlatmalı, yaymalı ve en önemlisi de ümit vermeliyiz. Bu işgal, ömür boyu, kıyamete kadar sürmeyecek. Muhakkak bir gün son bulacak, ama bunun için bizim de çok çalışmamız ve sahip çıkmamız gerekir. Sivil toplum kuruluşları nezdinde, basın nezdinde kendi çevremizde, toplantılarda her türlü ortamda, camilerde, medreselerde, Kur’an kurslarında ve okullarımızda bu bilinci çocuklarımıza arttırmamız en temel vazifemiz olmalıdır. Bu zilletin Müslümanların üzerinden kaldırılması için çok çalışıp, çabalayıp ve sonuna kadar gayretkeş olmalıyız. Allah’tan ümidimizi hiçbir zaman kesmemeliyiz. Nice özgür günlere şimdiden diyorum.” diye konuştu.

Sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz

İnstagram: aksalastik

İletişim; 0482 313 1907 / 0532 401 76

(Mardin İpekyolu Gazetesi)