Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin’de oto lastikçilerin geciken ‘kış lastiği’ mesaisi

Mardin’de oto lastikçilerin her

Mardin’de oto lastikçilerin her yıl 1 Aralık’ta yaşadığı kar lastiği değişimi yoğunluğu, kar yağışı ve soğuk havaların gecikmesiyle bu yıl geç başladı.

Oto lastikçilerde her yıl 1 Aralık’ta yaşanan kış lastiği değişimi yoğunluğu, kar yağışı ve buzlanmanın gecikmesiyle bu yıl geç başladı.

Son günlerde hava sıcaklığının düşmesiyle oluşan gizli buzlanma ve soğuk havaya karşı tedbir almak isteyen sürücüler, kış lastiği değişimi için oto lastikçilerin yolunu tutmaya başladı.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde hizmet veren AKSA Lastik sahibi Şeyhmus Aslan, sürücülerin can ve mal güvenliği için kış lastiği taktırmalarını önerdi.

Kış lastiği uygulamasının Nisan ayına kadar devam ettiğini belirten Aslan, kar yağışının gecikmesiyle beraber sürücülerin lastiklerini geç değiştirdiğini söyledi. Aslan, sürücülerin zamanında kış lastiğini değiştirmesi gerektiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Mardin’de kar yağışının geçen gün başlaması ile birçok sürücü de kış lastiği temin etmenin peşine düştü. Aralık’tan Nisan’a kadar bu periyotta tüketicilerin karayollarında mal, yük ve can taşıyan insanların uyması gereken bir kural. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bu kurala uymayan tüketicilere bir ceza kesmek zorunda. Kış lastiğinin avantajları,  yol tutuşu, ıslak zeminde, kar yağışında ve kötü hava koşullarında ciddi anlamda insanların can güvenliğini sağlamaktır. Bu çerçevede de biz lastikçiler olarak bütün tüketicilerimizi uyarıyoruz. Lütfen bu konuda çok hassas olsunlar. Zorunlu olan araçların dışında imkanı olan herkese kış lastiğini taktırmalarını tavsiye ediyoruz, öneriyoruz.”

Araç kiralama işiyle uğraşan Rohat Baver de kış aylarında özellikle uzun yola çıkacak araçlara kış lastiği taktırdıklarını söyledi. Baver, “Biz her şeyden önce can güvenliğini düşünmek zorundayız. Bu yüzden kış aylarında tüm araçlarımızın lastiklerini değiştiriyoruz.” diye konuştu.