Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin STK Platformu’ndan İsrail’e tepki

Mardin’de faaliyet gösteren 61

Mardin’de faaliyet gösteren 61 dernek, vakıf ve sendika yetkilisinin bir araya gelerek kurduğu Mardin Sivil Toplum Kuruluşu Platformu’nca Artuklu ilçesindeki Şakir Nuhoğlu Camii önünde toplanılarak İsrail’in Mescidi Aksa ile Gazze’ye yönelik saldırılarını kınayan basın açıklaması yapıldı.

Açıklamaya Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, AK Parti İl Başkanı Vahap Alma, HÜDA PAR İl Başkanı İsmail Çevik, Memur Sen ve Eğitim Bir-Sen İl Temsilcisi Abdüsselam Demir, MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Bülent Tekin, kamu kurum yöneticileri, STK’ların temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı.

‘MESCİDİ AKSA VE KUDÜS MÜSLÜMANLARIN KIRMIZIÇİZGİSİDİR’

Cuma namazı çıkışı yapılan basın açıklamasını platform dönem sözcüsü Necmettin Başboğa okudu. Mescidi Aksa ve Kudüs’ün bütün Müslümanların kırmızıçizgisi olduğunu dile getiren Başboğa, Siyonist İsrail’in her yıl Ramazan-ı şerif ayında Mescid-i Aksa’ya ve ibadet için mescit içinde bulunan cemaate saldırmayı adet haline getirdiğini söyledi.

‘İSRAİL HİÇBİR KUTSAL TANIMIYOR’

Başboğa, “Terör devleti İsrail, evvelki gün yine Mescid-i Aksa’nın haremini çiğnedi.  Kıble Mescidine sığınan yüzlerce Filistinli kardeşlerimizi gözaltına alarak, onlarcasını darp etti. İsrail hiçbir kutsal tanımıyor; hiçbir hukuk ve yasa dinlemiyor. ABD ve Batının şımarık çocuğu İsrail, Müslüman kanına doymuyor ve zulmüne devam ediyor. Filistinlilerin evlerini yıkarak ve yerine Yahudi yerleşimciler için yeni konutlar yaparak işgallerini genişletmeye çalışıyor. Bütün bu işgal ve zulümlerini dünya kamuoyunun ve Müslümanların gözü önünde yapmaktan da kaçınmıyor. Kahrolsun İsrail, Kahrolsun Siyonizm, Kahrolsun zulme seyirci kalanlar.” dedi.

SİYONİSTLERDEN HESAP SORULACAKTIR’

Dünya kamuoyunu ve uluslararası camiayı,  uluslararası hukukun ve insan haklarının İsrail tarafından açıkça çiğnenmesi karşısında gereğini yapmaya çağıran Başboğa, İslam dünyasını, İslam İşbirliği Teşkilatını, resmi ve sivil dinamiklerini daha etkin, daha aktif ve daha caydırıcı önlemler almaya davet etti.

Başboğa, son olarak şunları söyledi: “Bu zulme sessiz kalmak, zalimleri cesaretlendirmektedir. Biz de sessiz kalmayacak, kavli ve fiili dualarımızla mazlum kardeşlerimizin yanında olduğumuzu göstermeye devam edeceğiz. Elbette gün gelecek ve katil Siyonistlerden hesap sorulacaktır. Müslümanların mabedine, ibadetine ve kutsallarına saldırmanın bedeli elbette olacaktır. Masum insanların, bebelerin kadınların ve yaşlıların canına kast eden katil Siyonistlerin akıbeti, zulüm deryasında boğulan Firavunların akıbeti gibi olacaktır. Yaşasın Filistin’in haklı direnişi, yaşasın özgürlük ve istiklal davası, yaşasın İslam kardeşliği…”