Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin’de ilk asistan hekim göreve başladı

Mardin Eğitim ve Araştırma

Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalına uzmanlık eğitimi kapsamında ilk asistan hekim olarak atanan araştırma görevlisi Dr. Rojbin Kaplan, göreve başladı.

Mardin İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz, yaptığı açıklamada, Anestezi ve Reanimasyon Asistanı olarak atanan Kaplan’a görevinde başarılar diledi. Kaplan’ın Anestezi ve Reanimasyon kliniğinde göreceği eğitimin ardından Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı olarak hizmet vereceğini kaydeden Yavuz, şunları söyledi:

“Sağlık hizmetleri sunumunda olduğu gibi eğitim çalışmalarında da her zaman en ileriyi hedefleyerek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Asistan doktorumuza görevinin hayırlı olmasını diliyorum. Bu süreçte büyük emekleri olan Bakanlık Merkez Teşkilatımıza, Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salim Bilici hocamıza ve ekiplerine ayrıca teşekkür ediyorum.”

Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Kabak da hastanede ilk günden itibaren sağlık hizmetinin kalitesini artırmayı hedeflediklerini, bu doğrultuda üniversite ile afiliye olma sebebiyle akademisyenlerin de başlamasıyla 3 klinikte eğitim kliniği onayı aldıklarını söyledi.

2023 Nisan ayında ilk kadrolarının açıldığını, asistan hekim Dr. Rojbin Kaplan’ın Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim dalında göreve başladığını aktaran Kabak, “Eğitim kliniği olan birimimizde sağlık hizmeti kalitemizi artıracaktır. Bu doğrultuda desteklerini her zaman yanımızda hissettiğimiz İl Sağlık Müdürümüz Uz. Dr Saffet Yavuz’a, Tıp Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Salim Bilici’ye teşekkür ediyorum. Ayrıca ilk asistan hekimlerini eğitmek için heyecanlarını paylaştığım Doç. Dr. Hakan Akelma ve Dr. Öğr. Üyesi Enes Çelik hocalarımızı da tebrik ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hakan Akelma da Cumhurbaşkanlığının kararıyla kurulan Tıp Fakültesi Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalına uzmanlık eğitimi kapsamında ilk asistan alımı gerçekleştirildiğini kaydetti.

Alınan uzmanların eğitimlerinin 5 yıl boyunca Tıp Fakültesinin yanı sıra pratik eğitimlerini Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesinde alacağına kaydeden Akelma, önümüzdeki günlerde Tıp Fakültesinin diğer anabilim dallarında da uzmanlık eğitimlerinin verileceğini ifade etti.

Mardin Eğitim Araştırma Hastanesi ve Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesinin tam uyum içerisinde gerek tıp lisans öğrencileri alması gerekse eş zamanlı olarak uzmanlık öğrencileri almasının kent için büyük bir kazanım olduğunun altını çizen Akelma, şöyle konuştu:

“Özellikle ilimizde hizmet veren aile hekimleri ve pratisyen hekimlerin kendi illerinde uzmanlık eğitimlerini almaları hekimlerimizin vakit kayıplarının önüne geçecek olmasının yanı sıra ilimiz için de kaliteli sağlık hizmetlerine ulaşma noktasında büyük kolaylık sağlayacaktır. Uzmanlık eğitimlerinin verilmesi uzun ve meşakkatli bir süreçtir. Ancak buradan yetişecek tıp uzmanlarının ülkemizin birçok yerinde hizmet verecek olması da ilimiz adına bir gururdur.”

Rojbin Kaplan da ilk asistan hekim olmanın kendisini gururlandırdığını belirterek, kendilerine destek sunanlara teşekkür etti.