Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Tam Bağımsız Avukatlar Grubu’ndan 134 belediye başkanı hakkında suç duyurusu

MARDİN Adliyesi binasına gelen

MARDİN Adliyesi binasına gelen Tam Bağımsız Avukatlar Grubu üyeleri, depremin vurduğu illerin belediye başkanları hakkında suç duyurusunda bulundu.

Tam Bağımsız Avukatlar Grubu adına basın açıklamasını okuyan Av. Ahmet Duyan, felakette hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara acil şifalar diledi.

134 BELEDİYE BAŞKANI HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK

Depremin yaşandığı 6 Şubat’tın umutlarının bittiği gün olarak ifade eden Duyan, “Bizler, ölümü getirenin melek olduğuna inanlarız lakin bu ölümü, bu ölümleri, iradesi para hırsıyla ele geçirilmiş meclise, belediyelere, siyasi partilere sığınan cellatlar getirdi bize.  En üzücüsü ise bu insanların hala ellerini kollarını sallaya sallaya geziyor olmalarıdır. On binlerce insanımızı kaybetmemize rağmen sorumluluğunu kabul eden, istifa eden kimse yok. Birkaç müteahhit haricinde hakkında soruşturma açılan, yargılanan kimse yok. Yargılanmalılar, yargılanacaklar. Onların, süre gelen cezasızlık deryasında kaybolup gitmelerine müsaade etmeyeceğiz. Yaklaşık olarak bir haftadır failleri belirlemek namına çok ciddi bir çalışma içerisindeyiz ve bugün burada, çalışmalarımızın sonucu olarak, hâlihazırda görevde olan ve geçmişte görev yapmış 134 belediye başkanı hakkında suç duyurusunda bulunduk.” dedi.

DOMİNO TAŞI GİBİ TEK TEK DÜŞECEKLER

Belediye başkanları hakkında neden suç duyurusunda bulunduklarını anlatan Duyan, şöyle dedi:

“En net, kesin, kimlikleri belli olan failler onlardır. Ütopik, karışık, faili belirsiz bir suç duyurusunda bulunmak istemediğimiz için bu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunduk. Katil belli, elinde silahıyla maktulün yanı başında olduğu için bu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunduk. Daha basit anlatımla şunu söyleyebiliriz ki, hem suyun başında olanlar hem de maşa olarak kullanan kişiler onlar olduğu için suç duyurusunda bulunduk. Domino taşı gibi tek tek düşecekler, bu kişilerle ilgili beklenti içerisinde olmak belki abestir ama umut ediyoruz ki, bu kişiler, ifadelerinde hangi site için hangi milletvekilinin aradığını, hangi müteahhit için hangi bakanın ricacı olduğunu, kısacası en üstten başlayıp gerek kamu da gerek özel sektör de ki suç ortaklarını açıkça söyleyeceklerdir. En azından insanlığa bu şekilde hizmet etmelerini bekliyoruz.”

BU SEFER HESABINI MAHŞERE BIRAKMAYACAĞIZ

Kararlı olduğunu ve bu sefer hesaplarını mahşere bırakmayacaklarını ifade eden Duyan, “Bağımsız, tarafsız yargıya teslim edeceğiz onları. Gözyaşları içerisinde yaptıkları ihanetleri dinleyeceğiz. Onlarca çocuğu kaç para için yetim bıraktıklarını dinleyeceğiz. Sinirleneceğiz, sinirlendikçe daha çok okuyacağız, kalemimizin mürekkebini daha fazla akıtacağız. Temiz sayfalara yazılacak kararlarla sonlarını okuyacağız ve bunların hiçbirini intikam için yapmayacağız, bir daha olmasın, bir daha yaşanmasın diye yapacağız. Peki, bunu neden biz yapıyoruz? Bireysel ve kitlesel olarak meslektaşlarımız bu konuda adımlar atmıştır. Kendilerine müteşekkiriz. Keza Türkiye Barolar Birliği bu konuda hatırı sayılı bir adım atmıştır lakin yaşanan felaketle kıyaslandığında, isimleri belli olan kişilerin dahi ismi zikredilmeden yapılan suç duyurusunun, yeterli olmadığı, olmayacağı kanaatindeyiz.  Baroların birlikte tek yürek olarak bir adım atamayacağı da malumdur. Zira baroların siyasallaştığı su götürmez bir gerçekliktir. Kendini muhalif diye tanımlayan bazı baro başkanlarının AKP’li, CHP’li, HDP’li, MHP’li belediye başkanlarının ismini zikretmekten çekineceğini bildiğimiz için biz yapıyoruz. Numaralı baroların talimatsız iş yapamayacaklarını bildiğimiz için biz yapıyoruz. Siyasallaşan barolara inat, AKP’ye işimiz düşer, CHP’yi kırmayalım, HDP ile uğraşılmaz, MHP tehlikelidir, İYİ Parti yeni kuruldu demeden hepsini, payı kadar yargının önüne getireceğiz.” diye konuştu.

SÜRECİN GİTTİĞİ YERE KADAR TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

“Bu süreçte tek amacımız iktidarıyla muhalefetiyle yalnız bırakılan halkımızın yanında olmaktır.” diyen Duyan, “Zira deprem sonucu ortaya çıkan tablodan iktidar ve muhalefet birlikte sorumludurlar. Bir partinin diğerinin üzerine gitmeme sebebi de budur. Bütün siyasi partilerin ağız birliği yapmışçasına, 5393 Sayılı Belediye Kanunu, 3194 Sayılı İmar Kanunu, 4708 Sayılı Yapı Denetim Kanunu,  2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunlarında belirtilen belediyelerin ve belediye tüzel kişiliğini temsil eden belediye başkanlarının sorumluluklarından bahsetmemeleri bu elbirliğiyle sorumluluklarından kaynaklıdır. Tek beklentimiz meslektaşlarımızdandır. Canı yanmış, halkımızın acıyan canını hissetmiş meslektaşlarımıza çağrımızdır 10 ilde, 41 ilçede yapmış olduğumuz toplam 134 devrik ve görevde olan Belediye Başkanları hakkında yapmış olduğumuz suç duyurularının takibi için bize yardımcı olmalarıdır. Halkımız müsterih olsun, bizler dilekçeyi verip, sırtımızı dönecek değiliz, bu sürecin gittiği yere kadar takipçisi olacağız. Bir daha bu denli bir felaket yaşamamak dileğiyle hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyor, katılımınız için teşekkür ediyoruz.” dedi.