Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin’de ‘Bir Bilenle Bilge Nesil’ yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi

Memur Sen ve Eğitim

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Mardin Şube Başkanı Abdulselam Demir, ‘Bir Bilenle Bilge Nesil’ projesi kapsamında 10 ilçede 500 öğrenciyle 1500 kitabın mütalaalarının yapıldığını söyledi.

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Mardin Şubesi öncülüğünde Genç Memur Sen’in düzenlediği ‘Bir Bilenle Bilge Nesil’ yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunulması ile başlayan programında açılışında konuşan Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Mardin Şube Başkanı Abdulselam Demir, “Bir öğrenci, bir öğretmen ve bir kitap, bu muhteşem üçlü bir araya geldiğinde tüm dünyayı değiştirebilir.” dedi.

‘BENİM OLMADIĞIM YERDE KİMSE YOKTUR!’

Dalga dalga büyüyen bir ekin dönemi yaşadıklarını kaydeden Demir, “Bu projede, öğretmenlerimizin gençlerin zihinlerine attığı tohumlar genetiği değiştirilmiş ebter tohumlar değil, halis muhlis Anadolu’nun Ata tohumlarıdır. Ben bugün burada, bu muazzam tabloda tohumlarımızın bittiğini, ormanımızın gürleştiğini görüyorum.  Ben burada ülkenin akademik birikimini, Türkiye’nin entelektüel geleceğini görüyorum. Ben burada heybetini inancından, gücünü medeniyet birikiminden alan bilge bir nesli görüyorum. Sizler; ‘Kim var’, diye seslenilince, sağına ve soluna bakmadan, fert fert, ‘Ben varım!’ cevabını verecek; ‘Benim olmadığım yerde kimse yoktur!’ diyecek gençliksiniz. Kapitalizmin kurguladığı o uğursuz gelecek ancak sizlerin karşısında boyun eğecek. Sizin ışığınız boğacak emperyalizmin karanlığını…” dedi.

‘BİR BİLENLE BİLGE NESİL PROJESİ DALGA DALGA YAYILIYOR’

7 yıl önce başlattıkları ‘Bir Bilenle Bilge Nesil’ projesinin dalga dalga büyüyüp yayıldığını aktaran Demir, şöyle konuştu:

“Türkiye genelinde, ‘Bir Bilenle Bilge Nesil’ projesi 7 yılda; 50 bine varan öğretmeni seferber ederek, 500 bine yaklaşan öğrenciyi 1.820.000 kitapla buluşturdu; İki binin üzerinde konferans düzenledi, yüzbinlerce kompozisyon yazdırdı, yirmi binin üzerinde gencimizi ödüllendirdi. Mardin- Bir Bilenle Bilge Nesil projesinde ise;  Sadece bu sene 10 ilçenin tamamında 500 öğrenciyle 1500 kitabın mütalaaları yapıldı. Bizim medeniyetimiz;  Henüz 20’sine girmeden davasını yüklenmiş Hazreti Alilerin, Musab bin Umeyrlerin, Zeyd bin Hariselerin, Ammar bin Yasirlerin omuzlarında yükseldi. Daha 17 yaşındayken El-Biruni ile ilmi mektuplaşmalar yapan İbn Sina’nın açtığı çığırla zirveyi yakaladı.Fatih Sultan Mehmet 21 yaşında çağ kapatıp çağ açtı. 15’liler Çanakkale’yi düşmana dar ettiklerinde sizlerin yaşlarındaydılar.”

‘ÜMİDİMİZ SONSUZ, YÜRÜYÜŞÜMÜZ KAVİ OLSUN’

“Gençlik denince aklına Z kuşağı saçmalığı gelenler 15 Temmuz’u hatırlasın.” diyen Demir, “O gece abdest alıp helalleşerek meydanlara koşan, vatan hissiyle fedâ-yı can eden gençlerin ellerinde parçalandı vesayet zinciri. Kıymetli genç yol arkadaşlarım, Dikkat edin Emperyalizm, gençlerimizi kendi kültürlerine, geleneklerine, inançlarına yabancılaştırıyor. Bir kültürel soykırım gerçekleştiriyor. Tanklarıyla, toplarıyla geçemedikleri Çanakkale’ye popla, sosyal medyayla, sinemayla, dizilerle giriyorlar. Eşcinsellikle, cinsiyetsizleştirmeyle, deizmle, ateizmle saldırıyorlar. Hem de savaşla yapabilecekleri yıkımdan çok daha fazla yıkıma neden oluyorlar. Aklımızla, kalbimizle, inancımızla oynuyorlar. Din yorgunu, inanç ve gayret kaçkını bir gençlik istiyorlar. İşte bu gençlik, bu salonu dolduran sizler ‘Kuşağı’ saçmalığını çöp kutusuna attınız. Bize gençlikten umudu kesmemiz için kurulmuş bu tuzağı parçaladınız. Gençlik denince birilerinin aklına bohem, amaçsız, inançsız zombiler gelebilir. Ama bizim aklımıza bu salonlardaki gençlik geliyor. İşte şuur burada, bilgelik burada, istikamet buradadır. Bu gençlik varken kaygı da yok bize, panik de yok inşallah! Ümidimiz sonsuz, yürüyüşümüz kavi olsun inşallah.” diye konuştu.

ÖDÜL TÖRENİ

Konuşmanın ardından ödül törenine geçildi. 3 kategoride yapılan yarışmada dereceye giren üçüncülere 2000’şer, ikincilere 3000’er birincilere ise 4000’er lira olmak üzere toplamda 33 bin TL’lik ödülleri takdim edildi.

Proje kapsamında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından sona eren programa Mardin İl Milli Eğitim Müdür Murat Demir, şube müdürleri, ilçe milli eğitim müdürleri, ödüle hak kazanan öğrenciler, öğretmenler ve aileleri katıldı.