Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

COVİD-19 İLİŞKİLİ KAS-İSKELET SORUNLARI

Kızıltepe İpekyolu Hastanesi Fizik

Kızıltepe İpekyolu Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ahmet Bozan, COVID-19 ile ilişkili kas-iskelet sistemi sorunları hastalık sırasında ve geçirdikten sonra ortaya çıkabileceğini söyledi.

Özel Kızıltepe İpekyolu Hastanesinde hasta kabulüne başlayan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ahmet Bozan, “COVİD-19 İlişkili Kas-İskelet Sorunları” hakkında açıklamalarda bulundu.

Çin’in Wuhan kentinde ilk kez Aralık 2019’da tespit edilen COVİD-19 hastalığının kısa sürede tüm dünyaya yayıldığını hatırlatan Dr. Bozan, Mart 2020’de ise COVİD-19 salgını, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edildiğini aktardı.

Dr. Bozan, “COVID-19 etkeni olan SARS-CoV-2 zarflı RNA virüsüdür. Virüs zarfında yer alan protein yapı ile hücrelerin yüzeyinde bulunan ACE-2 isimli almaçlara bağlanarak vücuda girer. COVID-19 daha çok üst solunum yolları ve akciğerleri etkilenmekle birlikte;  bağırsak, damar, sinir, kas ve eklem zarlarına da aynı almaçlarla girerek etki eder.” dedi.

COVID-19 ile ilişkili kas-iskelet sistemi sorunları hastalık sırasında ve geçirdikten sonra ortaya çıkabileceğini söyleyen Dr. Bozan, şunları kaydetti:

“Sıklıkla yorgunluk, kas ağrısı, kas zayıflığı, eklem ağrısı, eklem şişliği, bel-sırt-boyun ağrıları şeklinde şikâyetler görülür. Ayrıca sinir tutulumuna bağlı güçsüzlükler de ortaya çıkabilir. Bu tür şikâyetlerin değerlendirilip, teşhis edilip tedavisinin erken başlanması sakatlıkların önlenmesi açısından önem taşır. Uzun süreli serviste yatan ya da yoğun bakımda kalan hastalarda taburculuk sonrası görülen kas güçsüzlüğü, yürüme bozukluğu fizik tedavi ve egzersiz ile tedavi edilebilmektedir. COVID-19 sonrası akciğer kapasitesi azalan hastalar solunum egzersizlerinden fayda görmektedir. COVID-19 aşısı sonrası, iğne yapılan yerde oluşan ağrı ve omuzu kaldırmada zorluk ise birkaç günde düzelmektedir.”

 

Kavbet güncel giriş.