Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin’de Artuklu Üniversitesi’nde fahri doktora ve cübbe giyme töreni  

Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından

Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından ‘Akademik Değerlendirme, Fahri Doktora ve Cübbe Giyme Töreni’ düzenlendi. Akademik yükseliş gösteren 110 öğretim üyesi cübbe giydi.

Tören, Üniversite Rektörlük Binası AKM salonlarında yapıldı. Törene Mardin Vali Vekili Abdullah Demirdağ, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, İl Protokolü, İl Kurum Yöeticileri, Sivil Toplum Kuruluşları Yöneticileri, İş İnsanları, Üniversite Yönetimi, Akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Rektör Özcoşar, MAÜ’ünün fiziki/akademik gelişim sürecini anlattı

Törenin açış konuşmasını ve sunumunu Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar yaptı.

2019 yılından itibaren Mardin Artuklu Üniversitesi olarak neler yapıldığını ve gelecekteki 3 yılda neler yapmayı planladıklarını kamu, özel sektör ve sivil toplum paydaşlarıyla paylaşmak istediklerini belirten Rektör Prof. Dr. İbrahim Özcoşar  ‘Akademik Değerlendirme, Fahri Doktora ve Cübbe Giyme Töreninde’ Mardin Artuklu Üniversitesinin dünden bugüne fiziki ve akademik gelişim serüvenini görsel ve videolarla anlattı.

Şehre dokunan ve şehrin dokunduğu bir üniversite

Bütün çalışmalarının ana temasının Bir Artuklu Üniversitesi Kimliği oluşturmak olduğunun altını çizen Özcoşar, bugün artık şehre dokunan ve şehrin dokunduğu bir üniversiteye dönüşmüş olduklarını belirtti.

Özcoşar, Üniversite yönetiminin en belirgin özelliğinin ilişkilerin hiyerarşik değil paydaşlık zemininde kurulması olduğunu anlattı.

Yerel ve evrensel değerlerden güç alarak ilim, kültür, sanat ve teknolojide uluslararası alanda özgün, yaratıcı ve lider bir üniversite olmak Vizyonuyla yollarına devam edeceklerini söyleyen Rektör Özcoşar, İnsanı merkez alan, yerel ve evrensel değerlere dayalı eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme, kültür-sanat, bilim ve teknoloji alanlarında özgün, yenilikçi ve eleştirel bakışı ilke edinen, ahlaki değerlerle donanmış, çevreyi önemseyen, sosyal ve mesleki sorumluluğa sahip, kurum ve kalite standartlarına uymayı özümsemiş, insanlığın birikimine katkı sunan örnek bireyler yetiştirmek ve bu alanlarda özgün araştırmalar yapan lider bir üniversite olmak hedefi ve misyonu doğrultusunda gelişim sürecini daha da ileriye taşıyacaklarını sözlerine ekledi.

MAU eşittir AHLAK, BİLGİ, ÜRETİM…

Özcoşar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mardin Artuklu Üniversitesi  artık öğrencisi, hocası ve idari çalışanları ile koca bir aile oldu. Bu aile kendi içinde uyumu sağladığı gibi  Mardin’de de hemen her alanda görünür ve şehre katkı sunan bir üniversite kimliğine dönüştü. MAÜ öğrencisiyle, hocasıyla bir yandan deprem çalışmalarında en önde yer alırken diğer yandan sanayi, tarım, turizm ve akla gelebilecek çok farklı sektörlerle projeler hazırlayan, işbirlikleri yapan bir üniversiteye dönüştü. Bugün artık şehirde nereye bakarsanız üniversitenin izini görmeniz mümkün. Bununla birlikte ulusal ve uluslararası alanlarda kendini ispatlamaya çalışan bir girişim ruhu da her gün biraz daha görünür hale geliyor.”

 

110 ÖĞRETİM ÜYESİ CÜBBE GİYDİ

Rektör Özcoşar’ın açış sunumundan sonra Mardin Vali Vekili Abdullah Demirdağ’a Mardin Valiliği adına Rektör Özcoşar tarafından Üniversite teşekkür şilti verildi.

Törende, Mardin Artuklu Üniversitesi akademik kadrosuna yeni katılan ve üniversitede görev yapıp akademik yükseliş gösteren Profesör, Doçent ve Doktor Öğretim Üyelerimine Rektör Özcoşar tarafından cübbe giydirildi.

Akademik yükseliş gösteren 110 öğretim üyesi cübbe giydi.

RESSAM İSMET YEDİKARDEŞ’E FAHRİ DOKTORA UNVANI VERİLDİ

Akademik Değerlendirme, Fahri Doktora ve Cübbe Giyme Töreninde ayrıca özel bir an da yaşandı. Mardin’e değer katan Ressam/Sanatçı İsmet Yedikardeş’e Rektör Prof. Dr. İbrahim Özcoşar’ın önerisi ve senato kararıyla ‘Mardin Artuklu Üniversitesi Fahri Doktora Unvanı’ verildi.

Mardin kent dokusunu ve Mardin kültürünü merkez alan resim çalışmaları ile Mardin mimarisini, taş işleme sanatını, kent doku ve kültürünü özellikle genç nesillere tanıtmaya çalışan, sanatı ile evrensel düzeyde Mardin’e dikkat ve ilgi çeken Yedikardeş’e Fahri Doktora Unvanını Rektör Özcoşar takdim etti. Yedikardeş’e ayrıca çalışmaları nedeniyle üniversite teşekkür şilti sunuldu.

 İŞ DÜNYASI VE SİVİL TOPLUM TEMSİLCİLERİNE ÜNİVERSİTE TEŞEKKÜR ŞİLTİ VERİLDİ

Programın son bölümünde kuruluş ve gelişim sürecinde üniversitemize katkı veren Hayırsever İş İnsanımız Ömer Özel, Mardin İş Dünyası Adına İş İnsanı Abdulnasır Duyan, Mardin dışında bulunan Mardinli STK ve İş Dünyası adına İş İnsanı Halil Arslan ve Mardin Sivil Toplum Kuruluşları adına STK Platformu Dönem Başkanı Necmeddin Başboğa’ya Mardin Vali Vekili Abdullah Demirdağ, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar ve Protokol Üyeleri tarafından üniversite teşekkür şilti takdim edildi.

Hatıra fotoğraf çekimi ve fuaye alanında verilen kokteyl ile akademik değerlendirme, fahri foktora ve cübbe giyme töreni sona erdi.