Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin TIP Fakültesi muamması

Mardin’de 3 yıl önce

Mardin’de 3 yıl önce protokol imzalayarak TIP Fakültesi binasını yaptırma sözü veren ve aradan geçen süreye rağmen bina inşaatında bir kepçe vurmanın haricinde bir çalışma yapmayan iş adamına çağrı yapan vatandaşlar, verdiği sözü yerine getirmesini istiyor.

Mardin STK Platformunun başlattığı kampanya ile YÖK tarafından tarihi kentte Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde 1 Mayıs 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak resmen kurulmasına karar verilmişti.

Tıp Fakültesi kurma kararının yayınlanması ile hastane binasının yapımını üstlenen Nezir Sürücü ile Mardin Artuklu üniversitesi arasında 8 Temmuz 2021 tarihinde görkemli bir imza atma töreni şekilde düzenlendi.

Törende yapılan konuşmalar ve yapılan protokole göre hayırsever tarafından MAÜ bünyesinde temel tıp bilimleri idari binası ve 200 yataklı hastane binası yaptırılacağı açıklandı.

Geçen süre içinde TIP Fakültesinin kısa sürede öğrenci alması ve kuruluş sürecini bitirmesi için Sağlık İl Müdürülüğü ile  Mardin Devlet Hastanesi için ‘Birlikte Kullanım Protokolü’ imzalanarak Devlet Hastanesinin Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne dönüşümü gerçekleştirildi.

PROJE YARI YARIYA KÜÇÜLTÜLDÜ
Hayırsever işadamı tarafından yapılacak binanın 22 bin m2 olması ile ilgili alınan karar daha sonra 12 bin m2 ye düşürüldü. Bu kararla birlikte bütün proje ve çalışmaları yeniden gözden geçirilip revize edildi.

21 Eylül 2022 tarihinde ise üniversite kampüsünde ilk kazma vurulmak üzere temel atma töreni düzenlendi.

PROTOKOL 3. YILINA TEMEL ATMA DA 2. YILINA GİRDİ
İmzalanan protokol üçüncü yılına ve temel atma töreni ikinci yılına girmesine rağmen gözle görülür herhangi bir gelişmenin olmaması vatandaşların tepkisine yol açtı.
Gerek üniversite yönetimine gerekse de işadamına çağrıda bulunan vatandaşlar sözü verilen Tıp fakültesi binasının en kısa zamanda bitirilmesi için gereğinin yapılmasını istedi.

YAPACAKSA ALLAH RAZI OLSUN YOKSA BIRAKSIN, BELKİ BAŞKA HAYIRSEVERLER YAPAR
Nurettin Demir isimli vatandaş, “Söz verilen ilk günden bugüne üç yıl geçti. Ama halen bu binaya bir çivi çakılmadı. Yıllardır özlemini çektiğimiz üniversitemiz kuruldu şimdi de başka sebeplerle oyalanıyoruz. Önce hastane ve idare binası denildi. Sonra hastaneden vazgeçildi sadece idare binası denildi. Şimdi de 22 bin metrekarelik bina, 12 bin metrakareye düşürüldü. Ama halen bir şey yok ortada. Eğer yapamayacaksa açık açık yapamayacağını söylesin belki başka hayırseverler üstlenir. Ya da devletimiz bu binayı da yapmaya muktedirdir. Yok eğer yapacaksa da Allah razı olsun kendisinden en kısa zamanda bitirsin.”dedi.

HİÇKİMSENİN MEMLEKETİ OYALAMAYA HAKKI YOK
Ahmet Yılmaz isminde bir vatandaş ise “Bugün başlayacak yok yarın başlayacak diyeli üç yıl oldu. Şimdi de yok bu proje, yok şu proje diye diye bir yıl bitti. Memleketi bu şekilde oyalamaya kimsenin hakkı yok. Temenimiz inşaata bir an evvel başlanarak tıp fakültesi öğrencilerinin kendi binalarında eğitimlerine başlamalarıdır. Aynı zamanda TIP Fakültesi hastanesi olacak olan Şehir hastanesi çok sonradan ihaleye çıkmasına rağmen temelinde harıl harıl çalışmalar var. Aynısını idari bina için de bekliyoruz”dedi.