Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kızıltepe’de İlçe Göç Kurulu toplantısı yapıldı

Kızıltepe Kaymakamlığı koordinesinde İl

Kızıltepe Kaymakamlığı koordinesinde İl Göç İdaresi Müdürlüğü Uyum ve İletişim Grup Başkanlığı ile Birleşmiş Milletler işbirliğiyle Kızıltepe de İlçe Göç Kurulu toplantısı düzenlendi.

Toplantıda Türkiye’de Göç Yönetimi ve Düzensiz Göç hakkında katılımcılara bilgilendirmelerde bulunuldu.
Toplantıya Kaymakam/Belediye Başkan vekili Hüseyin Çam, Kaymakam Refiki Osman Sarı, İl Göç İdaresi Müdürü Fatih Ahmet Günel, BM temsilcileri, STK temsilcileri, kurum amirleri ve kanaat önderleri katıldı. Çam’ın konuşmalarıyla başlayan toplantı Uyum ve İletişim Grup Başkanı Ali Onur Yücedağ’ın sunumuyla devam etti.

Ülkemiz insanlığı seçti

Sunum öncesi konuşma yapan Çam: “Çeşitli sebeplerden ötürü ülkelerini terk etmek zorunda kalan mültecilere karşı ülkemiz insanlığı seçti. Birçok mülteciye ev sahipliği yapan ülkemizde, göç alan yerler arasında ilimiz ve ilçemiz de yer almaktadır. İlçemizde 41.000 mülteci geçici koruma ile yaşamını sürdürüyor” dedi.

  • Ülkemizde yabancıların en çok yaşadığı iller arasında Mardin 13. Sırada

Türkiye’de Göç Yönetimi ve Düzensiz Göç konulu sunumunu gerçekleştiren Yücedağ, Mardin’in en çok göç alan yerler arasında olduğuna dikkat çekti.

Yücedağ şunlara değindi: “İlimizde yaşayan yabancıların toplam kişi sayısı 94.048 iken, ilimizde kayıtlı olarak yaşayan yabancıların il nüfusuna oranı 9.89. Tüm bunlar göz önüne alındığında ilimiz ülkemizde nüfusa oranla en çok yabancının yaşadığı yerlerden biri. Sıralama olarak 7. sırada yerimizi alıyoruz. Mardin ülkemizde en çok yabancının yaşadığı 13. il. Yabancılar tarafından en çok tercih edilen yerlerden biri olan ilimizin Kızıltepe ilçesinde de Geçici Korumayla 41.000 mülteci yaşamını sürdürmekte ve 18 mahalle kayda kapatıldı.

 

Toplantı, Türkiye’de Göç Yönetimi ve Düzensiz Göç konulu sunumun
ardından soru, cevap, öneri ve görüş kısmıyla sona erdi.