Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ZAMLAR VATANDAŞIN ALIM GÜCÜNÜ DÜŞÜRDÜ

Gıda ürünleri başta olmak

Gıda ürünleri başta olmak üzere birçok kalemde devam eden zam furyası, vatandaşın alım gücünü iyiden iyiye düşürdü.

Akaryakıt ve enerji başta olmak üzere temel gıda maddelerine üst üste gelen zamların devam etmesi özellikle alım gücü düşük olan vatandaşı mağdur etmeye başladı. Temel gıda maddelerine ve KDV’ye yapılan zamlardan etkilenen Mardin halkı, fiyatların ve KDV’nin aşağı çekilmesi gerektiğini belirtiyor.

Ekonominin gidişatı, işsizlik, faturalardaki ciddi fiyat artışları ve hayat pahalılığı gibi birçok konudan yakınan Beşir Karahan, yetkililerin bu zamlara bir an önce çare bulması gerektiğini belirtti.

Zamlardan dolayı zor durumda olduklarını belirten Hacı Mehmet Çelik, “Son aylarda her şeye yüzde yüz zam gelmiş. Bu yüzden millet perişan olmuş. Elektrikten gıda ürünlerine kadar her şeye zam yapılmış. Milletin alım gücü zaten düşük, şimdi de daha çok dar boğaza girmiş. Bir çözüm bulunması gerekir.” dedi.

KİRACI VATANDAŞLAR ÇOK MAĞDUR

Hükümetin ekonomi konusunda ciddi adımlar atması gerektiğini ifade eden Sabri Aktaş, “Hükümetten beklentimiz bu saatten sonra ekonomide ciddi adımlar atması lazım. Kira konusunda kanunlar çıkarılması lazım. Kiracı vatandaşlar çok mağdur. Kira ve gıda fiyatlarının düşmesi için devlet bunların üzerine gitmesi lazım. Fabrikaların açılması ve işsizliğin düşürülmesi için ellerinden gelen çabayı göstermeleri lazım.” diye konuştu.

Devlet yetkililerden taleplerini sıralayan bir diğer vatandaş Salih Korhan ise şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımızdan beklentimiz bu kiralara el atması. Yüksek artışlara el atması… Faizsiz krediler esnafa sunması. Ev alacaklara yardım etmesi. Ne yaparsa yapsın bu artışlara bir el atsın. Ekonomimizi düzeltsin. Millet ona güvendi, oy verdi, inşallah mahcup etmez. Fırsatçılara ödün vermesin. Bilsin ki millet onunladır. O da gerekeni yapsın.”

“HALKIN REFAHI YÜKSELTİLMELİDİR”

En öncelikli meselenin fahiş kira artışlarına son vermek olması gerektiğini kaydeden Ferhan Dağlı, “Hükümetin buna bir önlem alması lazım. Halkın refahının yükseltilmesine yönelik çalışma yapılmalıdır. Bu stokçuluğu yapanlara en ağır cezai müeyyide yapılması lazım… İşsizliğe yönelik bir çözüm bulunması gerekiyor. Özellikle Güneydoğu’da yatırımların yapılması gerekiyor. Çünkü buralarda işsizlik oranı yüksek… Hükümet bir an önce bu konulara el atması lazım.” ifadelerini kullandı.

“HAYAT PAHALILIĞININ DÜŞMESİNİ İSTİYORUZ”

Vatandaşlardan Kamuran Kırat, “Bu hayat pahalılığının düşmesini istiyoruz. Markete gittiğinde bir poşet dolduruyorsun 500 lira para yapıyor. Buna bir çözüm bulunması gerekiyor. Kiralar çok yüksektir. Elektrik, su faturaları yüksek geliyor. Bunlar düzeltilse iyi olur. İşsizlikte azaltılırsa iyi olacaktır.” dedi.

“SORUNLARA ÇÖZÜM ÜRETİLMELİDİR”

Hayat pahalılığının sona ermesini istediklerini belirten Mehmet Sait Av, “Şu ana kadar millete söylediklerini yerine getirmelerini istiyorum. İşsizliğin hemen bitirilmesi lazım… Kira artışları zaten almış başını gidiyor. Devletin evi olmayanlara ev yapması, ucuz bir takside bağlaması ve özellikle işsizlere bir çare bulması lazım. Hayat pahalılığının sona ermesi artık vazgeçilmezdir. Buna muhakkak çözüm üretmeleri lazım.” diye konuştu.

“ZAMLARA ÇÖZÜM BULUNMALI”

Vatandaşlardan Mehmet Emin Keskin de şu ifadeleri kullandı: “Hükümet artık seçimi unutup tüm 85 milyon vatandaşa eşit bir şekilde kucaklamalıdır. İşsizliğe, zamlara çözüm bulunmalıdır. Kiracılar kiralarını ödeyemiyor. Öğrenciler sıkıntı yaşıyorlar. Emekliler için bir şeyler yapmalıdır. Bu sorunlara çözüm bulmaları gerekiyor.”