Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yaz Kur’an kurslarından 5610 öğrenci yararlandı

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde açılan

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde açılan yaz Kur’an kurslarına katılan 5610 öğrenci, Kur’an-ı Kerim’in yanı sıra temel dini bilgiler ile siyer dersleri aldı.

Kızıltepe ilçesinde 230’u cami, 30’u Kur’an kursu olmak üzere açılan Kur’an kurslarının 86’sı ilçe merkezinde olmak üzere ilçe genelinde toplamda 266 Kur’an kursundan; 2194’ü kız öğrenci, 3416’sı erkek öğrenci olmak üzere 5610 öğrenci yararlanırken, kurslarda 272 öğretici görev aldı.

12 Temmuz-20 Ağustos tarihleri arasında Cami ve Kur’an kurslarında açılan yaz Kur’an kurslarında çocuklara Kur’an-ı Kerim, temel dini bilgiler ve siyer dersleri aldı.

Yaz Kur’an kursları ile ilgili açıklamada bulunan Kızıltepe Müftüsü Masum Taşçı, Pandemi sürecine rağmen çocukların kurslara rağbet ettiğini belirterek, çocuklarının kurslara gelmesine destek veren ebeveynlere teşekkür etti.

Yaz kurslarının tamamlanmasıyla 6 Eylül’den itibaren yetişkinlere yönelik kursların başlayacağına belirten Müftü Taşçı, şunları söyledi.

“2021 yılı Yaz Kur’an kurslarımız 12 Temmuz’da başladı ve 20 Ağustos’ta sona erdi. Bu müddet zarfında tüm Camilerimizde, Kur’an kurslarımızda ve müftülüğümüzün uygun gördüğü yerlerde bu yaz kurslarımız devam etti. Kursa devam eden öğrencilerimiz Pandemiye rağmen bu yıl katılımın iyi olduğunu gördük. Bu yıl Kız öğrenci sayımız 2194, Erkek öğrenci sayımız 3416 kişi olmak üzere 5610 öğrencimiz kurslarımıza devam etti. Kur’an-ı Kerim kurslarımızda özellikle Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma, kısa süreleri ezberleme ve dini bilgiler hususunda gerekli malumatlar verildi. Hem itikat, hem ibadet, hem ahlak hem de siyer. Peygamberimizin hayatı ile ilgili hususlar kurslarımızda öğrencilerimize öğretildi.”

Kurslarda dini konular ile birlikte ahlaki konular ve kötü alışkınlıklardan uzak durulması eğitiminin de verildiği söyleyen Taşçı, “Ayrıca, öğrencilerimize özellikle kötü alışkanlıklardan sakınma hususunda gerekli bilgilendirme yapıldı. Çocuklarımızın toplum içerisinde iyi bir fert olması, ailelerine içinde bulunduğu topluma yararlı birer birey olmaları hususunda tüm hocalarımız gerekli emeği sarf ettiler. Bu yönü ile çocuklarını kursa gönderen ebeveynlere anne babalara teşekkür ediyoruz. Bu pandemi süreci sebebi ile her ne kadar kısıtlama var ise de bu sürecin kısa süre içinde bitmesini temenni ediyoruz. Önümüzdeki yıllarda daha geniş katılımlı öğrencilerimizin kurslara katılımını bekliyoruz.” dedi.

Taşçı, son olarak; 6 Eylül 2021 tarihinde ihtiyaç odaklı kız ve erkek Kur’an kurslarının başlayacağını sözlerine ekledi. (Salih Keskin/Mardin İpekyolu Gazetesi)