Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Tarihi çarşılarda bayram hareketliliği

Mardin’de Ramazan Bayramı için

Mardin’de Ramazan Bayramı için alışveriş yapmak isteyenler tarihi çarşılarda yoğunluk oluşturuyor.

Dinlerin, dillerin ve kültürlerin yüzyıllardan beridir iç içe ve kardeşçe yaşandığı, dar sokakları, taşın oya gibi işlendiği evleri, tarihi camileri, medreseleri, manastırları, antik kentleriyle son yılların gözde şehri olan Mardin’de Ramazan Bayramı hareketliliği şimdiden başladı.

Bayram öncesi sit alanında yer alan Cumhuriyet, Hasan Ammar Çarşısı, Sokul Bakar Çarşısı, Tarihi Kayseriye Kapalı Çarşısı, Giyimciler ve Bakırcılar çarşılarında alış verişe çıkan vatandaşların, esnafın yüzünü güldürdü. Mardin 1. Cadde üzerindeki şeker, lokum ve çikolatacılar, tezgâhlarını yenileyerek müşterilerin beğenisine sundu.

Tarihi çarşı esnafı, bayrama sayılı günler kala çarşının hareketlendiğini ifade ederek, satışlarının yüzlerini güldürdüğünü söyledi.

‘ÇARŞIDAKİ HAREKETLİLİK BAYRAMA KADAR ARTARAK DEVAM EDECEK’

Ramazan Bayramı öncesi çarşının hareketliğini, işlerinin açıldığını söyleyen giyimci esnafı Mehmet Ali Kavan, şunları söyledi: “Bayrama sayılı günler kala vatandaşlar alışverişe çıktı. Kaç gündür bir hareketlilik var, satışlarımız gayet güzel. Bugünler yüzümüz gülüyor. Şimdiden herkesin bayramını kutluyorum. Hayırlı Ramazanlar diliyorum. Çarşıdaki hareketlilik bayrama kadar artarak devam edecek. Biz de esnaf olarak hazırlığımızı yapmışız, ürünlerimiz tam, müşterilerimizi memnun etmeye çalışıyoruz.”

‘AİLECE BAYRAM ALIŞVERİŞİNE ÇIKTIK’

Esnafın bayram hareketliliğe sevindiğini belirten vatandaşlardan Mahmut Akgüç, herkesin bayramını şimdiden kutladı. Akgüç, “Ailece bayram alışverişine çıktık, şu ana ayakkabıları aldık, inşallah elbise de alacağız. Çocukların keyfi yerindedir. Tabi bayramın olmazsa olmazı bayram şekeri alacağız.” dedi.

‘BU BAYRAM ÇOK GÜZEL GEÇECEK’

Ayakkabı satıcısı Turan Kavan da çarşıda bayram hareketliliğin istedikleri düzeyde olduğunu söyledi. Kavan, “Ramazan ayının sonlarına doğru gidiyoruz. Bayrama sayılı günler kaldı. Tabi millet de hazırlarını yapıyorlar, eksiklerini tamamlıyorlar. Bizler de çeşitlerimizi tamamladık, müşterilerimizin beğenisine sunmuşuz. Gördüğümüz kadarıyla çarşımız bayağı hareketlendi, herkesin bayramı şimdiden mübarek olsun. Bu bayram çok güzel geçecek inşallah.” diye konuştu.

‘ÇARŞIYA CANLANMA GELDİ’

Aktar İbrahim Bubekoğlu ise diğer tarihi çarşılar da olduğu gibi bulunduğumuz Arasa Kapalı Çarşısı’nın da canlandığını söyledi.  Bubekoğlu, “Bayram 10 gün kaldı, çarşıya bir canlanma geldi, vatandaşlar alışveriş yapıyor, bizim de yüzümüz gülüyor. Bayramda yapılacak çörek, kek, pasta için baharat almaya geliyor. Herkesin bayramı kutlu olsun.” dedi. (Mehmet Salih KESKİN/MARDİN)