Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kehribara çağ atlattı, kehribar taşlı tablo büyük beğeni topladı

İş insanı ve Natural

İş insanı ve Natural Kehribar Sahibi Ümit Demir, meslekte adeta çığır açarak kehribar taşından tespih, kolye, yüzük ve bileklikten sonra dünyada ilk kez tablo yaptı.

Çamgiller familyasına ait olan bir çam türü olan Pinus Succinifera ağaçlarının fosilleşmiş reçinesi olan kehribar, süs eşyası ve takı yapımında yoğun olarak tercih edilen bir taştır. Günümüzde en çok tespih ve kolye olarak kullanılan kehribar, son yıllarda tablolarda da kullanılmaya başlandı.

Birbirinden özel taşlar ve bin bir emek ile yapılan tespihler, özellikleri kadar fiyatlarıyla da hep dikkat çekmeyi başardı. Özellikle Osmanlı kehribarı tespihler, neredeyse bir araba fiyatına satılıyor.

İnsanlık tarihi kadar eski ve özel olmasının yanında ellerden hiç düşmeyen tespihler, kimi zaman duaların ve yakarışların aracı kimi zaman erkeklerin aksesuarı kimi zamanda koleksiyoncuların vazgeçilmezi oldu.

Çağın hastalığı strese de iyi gelen tespihler, Anadolu kültüründe çok önemli bir yere sahip. Bin bir zahmet ile üretilen rengârenk tespihler, dolar üzerinden satışı sunuluyor.

Sektör hakkında Mardin İpekyolu Gazetesine konuşan Natural Kehribar Sahibi Ümit Demir, özellikle yüksek gümrük vergilerinden şikâyet etti.

Mardin merkez Artuklu ilçesi Ravza Caddesi Ender Yapı No:13’te hizmet veren firma, internet üzerinden de toptan satışlarının yanı sıra perakende satışlarına da başladı.

Sosyal paylaşım sitesi instagramdan naturalkehribar kullanıcı adıyla müşterilerine hizmet veren firma, yüzde yüz müşteri memnuniyeti veriyor.

“Kehribarın oluşumu 5 ile 20 milyon yıl arasındadır”

Kehribarın özellikle 4 ülkede çıktığını belirten Demir, bu ülkeleri Polonya, Ukrayna, Litvanya ve Rusya (Kaliningrad) olarak açıkladı.

Demir, “Kehribarın oluşumu 5 ile 20 milyon yıl arasındadır. Çok değerli taşlardan oluşur. Biz bu kehribar taşından bileklik, kolye, tespih gibi eşyalar yapıyoruz ve Katar, Kuveyt gibi ülkelere satıyoruz. Üretimimiz Ukrayna’da, 45 kişi yanımızda çalışıyoruz. Özellikle Osmanlı kehribarı tespihler, neredeyse bir araba fiyatı değerindedir.” dedi.

Kehribar taşının faydaları

Kehribar taşının faydalarına da değinen Demir, “Eskiden kehribar taşını öğütüp ilaç yapımında kullanıyorlardı. Çünkü bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcıdır. İyileştirici ve sakinleştirici etkisi vardır. Romatizma ağrılarının azaltılmasında etkilidir. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Roma devrinde kehribar, guatr tedavisinde kullanılmıştır. Günümüzde de bu yöntem çok yaygındır. Ağrıyan yerlere konulduğunda ağrıları hafifletir.” diye konuştu.

“Yüzde 67 gümrük vergisi yatırıyoruz. Satış yapıldığında da yüzde 18 KDV’si var”

Gümrükte çoğu zaman sıkıntı yaşadıklarını, vergilerin çok yüksel olduğunu aktaran Demir, şöyle konuştu:

“Bizim işimiz, Türkiye’de olmayan bir sektördür. Aslında biz Türkiye’de de üretim yapmak istiyoruz. Ama karşımıza çok yüksek gümrük vergileri çıkıyor. Yüzde 67 gümrük vergisi yatırıyoruz. Satış yapıldığında da yüzde 18 KDV’si var. Kehribarda gümrük vergileri gerçekten çok yüksek… Bu da bizi yıpratıyor.”

“Kehribar taşlı tablolarımız rağbet görüyor”

Kehribar taşından tespih, kolye, bileklikten sonra tablo da yapmaya başladıklarını aktaran Demir, ilk kez yapılan kehribar taşlı tabloların çok rağbet gördüğünü söyledi.

Demir, “Bu tabloları şu an Ukrayna’da yapıyoruz ama bu Allah’ın izniyle bu sektörü Türkiye’ye kazandıracağız. Ustamızı getirtip buradaki arkadaşlarımıza ders verip üretimi artık burada yapmayı planlıyoruz.” dedi.

Firma hakkında

Natural Kehribar 2019 yılında Mardin-Ukrayna merkezli bir şirket olup adından da anlaşıldığı üzere tamamen doğal taşları fabrikamızda işleyip değerli müşterilerimize sunmaktayız.

Natural Kehribar olarak en önemli vizyonumuz insanın benliğine dokunup, onun ruh halini yansıtan ürünler oluşturmaktır bu amaçla ürünlerimizi üretip bir nakkaş titizliğinde itina ile çalışmaktayız.

İnternete kehribar tespih, kehribar kolye, kehribar yüzük, kehribar kolye satışını yapmaktayız. Natural Kehribar olarak Türkiye’nin dört bir köşesine toptan olarak ürün vermekte olan büyük kalıcı şirketlerdeniz.

Şirketimizin çalışma prensibi kalıcı olmak için, sektörde tecrübe, üretimden alıcıya uygun fiyatta ve iade anlayışı, gösterilen ürünü ve söylediğimiz zamanında yollama gibi prensipler üzerine kurulu şirketiz.

Natural Kehribar Türk Patent Tarafında markası alınmış bir şirkettir. Uzun lafın kısası her zaman ürünümüzün arkasında olup uygun fiyatta satış yapmaktayız.

Siz değerli müşterilerimizin düşüncelerinizi ve görüşlerinizi bizimle paylaşırsanız mutlaka dikkate alıp eksiklerimizi giderip, sizlere daha iyi hizmet vermemizi sağlayacaktır.

Sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz

İnstagram: naturalkehribar

www.naturalkehribar.com

Facebook: Naturalkehribar

İletişim: +90 506 245 06 06