Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Tarihi çarşıda ramazan bereketi

Mardin’de tarihi çarşılarda yaşanan ramazan bereketi, esnafın yüzünü güldürdü.

Mardin'de tarihi çarşılarda yaşanan

Cumhuriyet, Hasan Ammar Çarşısı ve semt pazarları başta olmak üzere tarihi çarşılarında ramazan hareketliliği yaşanıyor. Ramazan ihtiyaçları için hazırlık yapan esnaf, birbirinden süslü ve bol çeşitli tezgâhların çoğunda Ramazan’ın vazgeçilmez tatları hurma, meyan kökü şerbeti, tatlı, sahurluk ilk sıralarda yerini alıyor.

Mardin’de sit alanında yer alan Sokul Bakar Çarşısı başta olmak üzere tarihi çarşıların yanında mahallelerde kurulan pazarlarda alışveriş için tercih edilen mekanların başında geliyor.

Vatandaşlar en çok iftarlıklar olan hurmaya rağbet ederken sahur içinde farklı yiyecekleri alarak hazırlık yapıyor. İftar ve sahur sofraları için alışveriş yapan vatandaşlar, esnafın da yüzünü güldürdü.

Ramazan öncesi işlerin durgunluğundan şikâyetçi olan esnaf, ramazanın gelmesi ve son günlerde artış gösteren turist sayısıyla müşterilerin oluşturduğu hareketten memnun görünüyor.

‘RAMAZAN BEREKETİNİ DE BERABERİNDE GETİRDİ’

Tarihi çarşının ramazan ayının gelmesiyle en kalabalık günlerini yaşadığını anlatan esnaf Beşir Yağcı, “Ramazan bereketini de beraberinde getirdi. Allah’a şükürler olsun. Bir süreden beri işler durgundu, işler hareketlenince tüm esnaf mübarek ayın bereketinden yararlanıyor. Ramazana en güzel şekilde hazırladık. Ramazan öncesi çarşımıza bir hareketlilik geldi. Ramazan ayının bolluk bereketi, çarşımıza da yansıdı. Ben daha çok tahin, pekmez ve helva gibi sahurluk gıda satıyorum.” dedi.

Alışverişe çıkan vatandaşlardan Servet Eroğlu, “Alışverişimizi yaptık, eve dönüyoruz.” diye konuştu.