Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sıcaklığın 90 dereceye ulaştığı tandırda geçimlerini ekmek yaparak sağlıyorlar

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, geçimlerini

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, geçimlerini tandırda çalışarak sağlayan kadınlar, kavurucu sıcağa rağmen günde yaklaşık 300 ekmek pişiriyor.

Kızıltepe Kaymakamlığı ve Belediyesi ile Kızıltepe Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi işbirliğiyle yapılan ‘Kızıltepe Kadın Emeği Tandır’ evlerinde ekmek üretimi devam ediyor.

Kentte hava sıcaklığının normalin üzerinde seyretmesine rağmen tandırda ekmek pişirerek geçimlerini sağlamaya çalışan kadınlar, sıcaklığın 90 dereceyi bulduğu alanda günde 300 ekmek üretiyor.

‘O KADAR SICAK Kİ YÜZÜMÜZ YANMASIN DİYE KAPATIYORUZ’

Sabahın erken saatlerinde ekmek pişirmek için tandıra gelerek hamuru yoğurarak hazır hale getirdiklerini belirten kadınlardan 3 çocuk annesi Zeynep Ekim (37), kavurucu sıcağa rağmen mesailerine devam ettiklerini söyledi. Ekim, “Malum havalar çok sıcak dışarıda 45-50 dereye var, burası tandır başı 90-100 dereceyi bulan sıcakta çocuklarımız için çalışıyoruz. 2 kadın arkadaş sabahtan akşama kadar çalışıp 300 ekmek pişiriyoruz. O kadar sıcak oluyor ki, yüzümüz yanmasın diye kapatıyoruz. Ailemize, çoluk çocuğumuza destek olabilmek için çalışmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

‘HEM KÜLTÜRÜMÜZÜ YAŞATIYORUZ HEM DE AİLE BÜTÇESİNE KATKI SAĞLIYORUZ’

Geçimlerini sağlamak ve ailesine maddi destekte bulunmak için tandırda çalıştığını ifade eden 5 çocuk annesi Necla Akın (38) da tandır ekmeğinin fırın ekmeğinden daha sağlıklı olduğunu söyledi. Akın, “Tandır ekmeği bölgemizde yüzyıllardır süren bir kültürdür. Bizler de bu kültürü devam ettirmek ve gelecek nesillere bırakmak istiyoruz. Hem kültürümüzü yaşatıyoruz hem de aile bütçesine katkı sağlıyoruz. Burada ürettiğimiz ekmekleri satarak geçimlerimizi sağlıyoruz. Havalar çok sıcak, şu an burası 100 derece vardır. Sıcağa rağmen çalışıyoruz, çocuklarımızın geleceği için çalışmaya devam ediyoruz. Bu projede emeği olan yetkililere çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

‘TANDIR EKMEĞİNİ ÇOK BEĞENİYORUZ’

Tandır ekmeği almaya gelen vatandaşlardan Selahattin Albayrak ise burada pişen ekmeği çok beğendiğini söyledi. Albayrak, “Havalar çok sıcak ama ekmek davasıdır. Eskiden diyorlardı ki, ekmek aslanın ağzında, şimdi ise midesine inmiş. Çoluk çocuklarına helal bir lokma götürebilmek için kadınlar büyük emek veriyoruz, bu mücadelelerinden dolayı onları tebrik ediyoruz, kutluyoruz.” dedi.