Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

SGK Mardin İl Müdürü Şahin’den kayıt dışı istihdam uyarısı

Mardin Sosyal Güvenlik İl

Mardin Sosyal Güvenlik İl Müdürü Abdülkerim Şahin, sigortasız işçi çalıştıran işverenler ile sigortasız çalışan vatandaşları uyardı.

Mardin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Abdülkerim Şahin, yaptığı yazılı açıklamada, “Kayıt Dışı Çalışma, Kayıt Dışı Çalıştırma, Kayıtsız Kalma!” diyerek kayıt dışı istihdamın ekonomik ve sosyal açıdan birçok olumsuz sonucu bulunduğuna dikkat çekti.

Cumhurbaşkanlığı Programı kapsamında sosyal güvenlik bilincini artırmaya ve kayıt dışı istihdamı önlemeye yönelik rehberlik ve bilgilendirme faaliyetlerine yer verildiğini belirten Şahin, şöyle konuştu:

“Sigortasız çalışanlar açısından; Çalıştıkları günleri emeklilik için geçerli sayılmaz. Herhangi bir nedenle sakatlanıp çalışamaz duruma geldiklerinde malullük aylığından yararlanamazlar. Vefatı halinde geride kalan aile bireyleri ölüm aylığı hakkından yararlanamazlar. Genel sağlık sigortası primlerini kendileri ödemek zorunda kalabilirler. Sigortasız çalıştıran İşveren açısından; İşyerinde yaşanacak iş kazası ve meslek hastalıkları karşısında devlete ve işçilere karşı mesuliyet doğar. Ciddi anlamda idari ve adli yaptırımlarla karşılaşılabilir. Haksız rekabete neden olur ve piyasa dengesinin bozulmasına zemin hazırlar. Devlet ve özel sektör tarafından sağlanan mali teşvikler ile hibeler, krediler ve vergi avantajlarından faydalanamaz. En büyük olumsuz etkisi de idari para cezalarıdır. Sigortalı olarak bildirmediği veya bildirilen sigortalıyı fiilen çalıştırmadığı tespit edilen işyerleri ilk tespitte bir ay süreyle, ilk tespit tarihinden itibaren üç yıl içinde tekrar eden her bir tespit için ise bir yıl süreyle teşvik, destek ve indirimlerden yararlanamaz. İşverenlerin İdari Para Cezalarına maruz kalmaması için yerine getirmesi gereken yükümlülükler ise şunlardır. İşverenler, çalıştırdığı sigortalıları sigortalılık başlangıç tarihinden önce “Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi” ile Kurumumuza bildirmekle yükümlüdürler. İşe giriş bildirgelerini elektronik ortamda göndermek ise zorunludur. İşverenler, çalıştırdığı sigortalıların işten ayrılması halinde ise en geç 10 gün içinde “Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi” ile Kurumumuza bildirmekle yükümlüdürler. İşverenler, çalıştırdığı sigortalıların prime esas kazançlarını ve çalıştıkları gün sayılarını ‘Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi’ ile her ay kurumumuza bildirmekle yükümlüdürler.”