Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sağlık Bakanı Koca Mardin’de konuştu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Mardin’in 40 yıllık sağlık altyapı yatırımı yakın bir tarihte tamamlanmış olacak.” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,

Çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Mardin’e gelen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Mardin Prof. Dr. Aziz Sancar Havalimanı’nda Vali Tuncay Akkoyun, AK Parti Mardin Milletvekili Faruk Kılıç, AK Parti İl Başkanı Vahap Alma, Büyükşehir Belediye başkan adayı Abdullah Erin, İl Emniyet Müdürü Cebrail Buğday, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral İdris Tataroğlu, İl Sağlık Müdürü Saffet Yavuz ve il protokolü tarafından karşılandı. Bakan Koca, öğle namazını Artuklu Şakir Nuhoğlu Camisi’nde kılarak, Ravza Caddesi’ndeki esnafı ziyaret etti.

‘DİYABET SENSÖRÜ YERLİLEŞECEK’

Bakan Koca’nın esnaf ziyareti sırasında yanına gelen kişi, hasta oğlu için diyabet sensörü talebinde bulundu. Sensörlerin yerlileşeceğini belirten Bakan Koca, “Bizim yapmak istediğimiz bu sensörü yerlileştirmek. Yerlileştirmeyle ilgili önemli bir mesafe alındı. Açıklamadım, burada ilk kez söylüyorum, ilk aşaması da tamamlandı. Pilot üretime geçilmek üzere klinik çalışma safhasına gelindi. Çok uzamayacak. Bütün çocuklarımıza, özellikle insülin kullanan Tip 1 diyabetlilerin hepsine vermek istiyoruz ama yerli olanları” dedi.

‘EK BİNAYLA 500 YATAKLI HASTANEYE DÖNÜŞMÜŞ OLACAK’

Esnaf ziyaretinin ardından Mardin Artuklu Üniversitesi yerleşkesinde yapımı süren Mardin Şehir Hastanesi’nin inşaatında incelemelerde bulunan Bakan Koca, yapımı tamamlanan Kızıltepe Devlet Hastanesi ek hizmet binasını ziyaret etti. Buradaki konuşmasında 300 yataklı Kızıltepe Devlet Hastanesi’nin yapımı biten 200 yataklı ek binasıyla 500 yataklı hastaneye dönüşeceğini söyleyen Bakan Koca, “Bugün Mardin’imizde özellikle sağlık yatırımlarımızı yerinde görmek ve sağlık hizmetinin vatandaşımıza verilme sorunlarını yakından görmek, sağlık hizmet sistemimizi yerinde görmüş olmak üzere geldik. Şu an bulunduğumuz yer Kızıltepe ek binamız. Kızıltepe Hastanemizin toplam yatak kapasitesi 300. İlave olan bu ek binayla birlikte Kızıltepe Devlet Hastanemiz, toplam 500 yataklı bir hastaneye dönüşmüş olacak. Şu an inşaatı bitmiş olan bir hastane. Bütün birimlerini gezerek teknik altyapısı güçlü kılınarak, özellikle Kızıltepe’de de anjiyo ünitesi kurulması planlandı. Kızıltepe Devlet Hastanesi’nde de anjiyo ve yoğun bakım koroner yoğun bakım ünitesi olmuş olacak. 500 yatakla hizmet veren, anjiyo ünitesi olan bir güçlü altyapısı olan hastanemiz söz konusu olacak. Bunun dışında özellikle bu ilave ek bina, daha çok Kızıltepe’nin acil biriminde bir alan sorunumuz olduğu için, acil hizmetlerin daha geniş bir alanda hizmet verilme imkanı oluşmuş oluyor. Ayrıca bildiğiniz gibi Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanemizin ek binası da hizmete 6 ay önce açılmıştı ve toplam 700 yataklı bir hastaneye kavuşmuştu. Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanemizde özellikle kardiyolojik açıdan güçlü bir altyapı oluşturmuştuk. Bir anjiyo ile başlanmıştı, şu an Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanemizin ikinci anjiyo kurulumu da yapılmaktadır. Şu ana kadar da 20’e yakın bypass ameliyatı Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanemizde yapıldı. Bundan sonra güçlü bir kadro oluşturuldu. Daha da bu sayıların artacağını öngörüyoruz” diye konuştu.

‘BÜTÜN BÜYÜKŞEHİRLERİMİZDE ŞEHİR HASTANESİ OLACAK’

Bütün büyükşehirlerde şehir hastanelerinin yapılması için planlama yapıldığını ifade eden Bakan Koca, “Mardin’imize bildiğiniz gibi Mardin Şehir Hastanesi ihalesi yapılmıştı ve inşaatı başladı. Bu inşaatın ise gelecek yıl ortasına doğru, muhtemelen haziran veya temmuz gibi bitmesini ve hizmete açılmasını öngörüyoruz. Şehir hastanelerini, özellikle bütün birimleriyle yetkin olan ve hastanın bir başka birime veya ile sevk edilmediği hastaneler olarak planlıyoruz. Şu an faaliyette olan 24 şehir hastanemiz var. Devam eden 14 şehir hastanemiz, 3 de planlanan şehir hastanemiz var. Devam eden şehir hastanelerimizden bir tanesi de Mardin Şehir Hastanemiz. Bütün büyükşehirlerimizde bundan böyle şehir hastanesinin olacağı şeklinde bir planlama içindeyiz. Şu an şehir hastanelerimizde toplam bütün ülkede verilen sağlık hizmetinin 4’te 1’i verilmektedir. Türkiye’de şehir hastanelerinin özellikle geldiği noktayı ve yeni nesil hastanecilik anlamında da önemli bir basamak olduğunu söylemek istiyorum. Ayrıca Mardin için planlanan proje safhasında olup bir diğer hastanemiz ise Derik ve Dargeçit’tedir. Derik’te var olan düşündüğümüz projeyi tamamladık, ihale süreci başladı. Önümüzdeki aylar ve muhtemelen gelecek ay ihale süreci de tamamlanmış olur. Dargeçit’te ise 25 yataklı olarak planlamıştık. Dargeçit’teki hastanemizi proje safhasında 50 yatağa çıkarmış olduk. Derik’teki hastanemizi de 75 yataktan öyle planlanmıştı. 75 yataktan proje safhasında 100 yatağa çıkararak projelendirildi. Yani Derik 100 yataklı dar geçit 50 yataklı olarak ihale yapım ihalesine çıkmış olacak. Midyat’a ilgili bir ek binamız ki, özellikle fizik tedavi poliklinik ve acilin genişletilmesiyle ilgili bir ek binaydı, onunla ilgili de önümüzdeki 1 veya 2 hafta içinde ihalesi yapılmış olacak” dedi.