Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Şehrin ikinci OSB’si yatırımcıların gözdesi oldu

Teşvik uygulaması, coğrafi konumu

Teşvik uygulaması, coğrafi konumu ve genç nüfusu dolayısıyla yatırımcıların büyük ilgi gösterdiği Mardin’de tamamlanan 2. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) girişimcilerin gözdesi oldu.

İstihdam ve ekonomisine ciddi katkı sağlayacak olan ve ilk etapta 5 bin kişinin istihdam edileceği 2. OSB’de yatırımcılara yer tahsisi yapılmaya başlandı.

Doluluk oranının yüzde 100’e ulaştığı Mardin 1. OSB’nin ardından 104 hektar üzerine kurulan 2. OSB’de alt ve üst yapı çalışmaları bitti.

Vali Mahmut Demirtaş’ın talimatıyla OSB’de çalışmalara hız verilirken, kısa sürede fabrikaların kurulması için çalışmalar titizlikle yürütülüyor.

Tekstil, plastik, makine, kimya, elektrik, medikal ve sağlık sektörlerinde yoğun ilgi gösteren yerli ve yabancı yatırımcılar, yer tahsisinin ardından 72 parselde fabrikaların temellerini atmak için gün sayıyor.

Mardin 2. OSB Müdürü Mahmut Acay, 2015’te OSB’nin imar planına geçtiklerini, planın, bakanlıktan onaylanmasıyla alt ve üst yapı ihalesini gerçekleştirdiklerini, alt yapıda kanalizasyon, drenaj, yağmur ve içme suyu, su deposu, fosseptik ve yol üst yapısını geçen yıl tamamladıklarını söyledi.

Acay, Zeytinli Mahallesi’nde 1040 dönümlük alan üzerine kurulan OSB’nin 632 dönümünün sanayi parseli olarak belirlendiğini, 3 dönümden 39 dönüme kadar toplam 72 parselin bulunduğunu ve 40 yerin tahsisinin yapıldığını bildirdi.

Acay, şöyle konuştu:

“2015’te talepleri almaya başladık. Yaklaşık 550 talebe yaklaşmıştı. Valimizin talimatları doğrultusunda bu talepleri güncellemeye başladık. Her gün bu sayı artmakta… Yabancı yatırımcılar da var. Şu anda aşırı bir talep var. Sanayi alanımız 632 bin metrekare, şu andaki talep bir milyon metrekareyi geçti. Tahsis çalışmalarına geçtik. Hedefimiz 2022’de bütün parsellerde fabrikaları yükseltmek. Alanımız yetmeyecek. Genişleme alanlarımız mevcut. 5 bin dönüme yakın genişleme alanımız var.”

Yeni yılda bütün parsellerde fabrikaların temellerinin atılmasının hedeflendiğini, yatırımcıların da bunu heyecanla beklediğini vurgulayan Acay, “Günde en az 10 yatırımcı ziyarete geliyor.” dedi.

2.OSB’de bir sanayi şehri kurmayı hedeflediklerini kaydeden Acay, 2022 yılında ilk etapta 5 bin kişinin istihdam edileceğinin altını çizdi.

Karma bir OSB olduklarını dile getiren Acay, gıda başta olmak üzere tekstil, plastik, makine, kimya, elektrik, medikal ve sağlık sektörlerinde çok önemli yatırımcıların faaliyet göstereceğini söyledi.

Güzel istihdamlar yaratacak OSB’nin Mardin’in için hayırlı olmasını dileyen Acay, yatırımcılara da teşekkür etti. (Mardin İpekyolu Gazetesi)