Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Pınarcık şehitleri kabirleri başında anıldı

Mardin’in Ömerli ilçesi bağlı kırsal Pınarcık Mahallesi’nde 37 yıl önce katledilen 16’sı çocuk 6’sı kadın 30 kişi için anma töreni yapıldı.

Mardin’in Ömerli ilçesi bağlı

20 Haziran 1987’de gerçekleştirilen katliamda hayatını kaybedenler için Pınarcık Mahallesi’ndeki şehitlikte düzenlenen törene Mardin Valisi Tuncay Akkoyun, Vali Yardımcısı Hasan Kurt, Ömerli Kaymakamı Kerem Türker, İl Müftüsü Enver Türkmen, Anadolu Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Genel Başkanı Orhan Kandemir, güvenlik korucuları, şehit yakınları ve vatandaşlar katıldı.

Kur’an-ı Kerim ile başlayan anma programı, İl Müftüsü Enver Türkmen’in yaptığı dua ile sona erdi. Şehir aileleriyle yakından ilgilenen ve kabirlerine karanfiller bırakan Vali Tuncay Akkoyun, gazetecilere yaptığı açıklamada, hain terör saldırını kınadığını belirtti.

“HAİN SALDIRIYI LANETLİYORUZ”

Vali Akkoyun, “Ömerli ilçemize bağlı Pınarcık köyümüzdeyiz. 1987 yılında bölücü terör örgütü PKK tarafından köyümüzde yapılan hain saldırı sonucu 16’sı çocuk 6’sı kadın olmak üzere 30 vatandaşımız şehit olmuştur. Bugün de şehitlerimizin mezarlarını, kabirlerini ziyaret ettik. Şehit ailelerimiz, köyde yaşayan vatandaşlarımız, konfederasyon başkanımız, muhtarımız, kaymakamımız, belediye başkanımızla birlikte şehitlerimizin mezarlarını kabirlerini ziyaret ettik. Dua okuduk hep birlikte bu vesileyle bir kez daha yapılan bu hain saldırıyı lanetliyoruz. Rabbim her türlü bölücü faaliyetlere karşı birliğimizi, beraberliğimizi daim eylesin. Bu topraklarda yaşayan bütün vatandaşlarımız bir arada birlik beraberlik içerisinde omuz omuza verdiğimiz müddetçe Allah’ın izniyle hiçbir güç, hiçbir bölücü terör örgütü hain emellerine ulaşamayacaktır. Burada da tekraren tüm şehitlerimize vatanımız için, bayrağımız için ezanımınız için canlarını feda eden aziz şehitlerimize rahmet diliyoruz. Bütün şehit aileleri bize şükranlarımızı iletiyoruz, hayatta olan gazilerimize de sağlıklı ve sıhhatli ömürler diliyoruz. Rabbim tüm şehitlerimizin makamını âli eylesin inşallah.” dedi.

“BUNLAR VİCDANSIZDIRLAR”

Terör saldırısında eşini, 5 çocuğunu, 2 kardeşini kaybeden emekli güvenlik korucusu 83 yaşındaki Şeyhmus Yavuz ise saldırıyı yapan terör örgütünü lanetlediğini söyledi. Yavuz, “Bunlar vicdansızdırlar, onları lanetliyorum, vicdan yok onlarda. Bir insanda vicdan olduktan sonra çoluk çocuğu, kadınları ve hayvanları yakar mı? Yakamaz. Ama bunlar yaktı, öldürdü, katletti. Bunlar vicdansızdırlar. Çoluk çocuk demeden vurmuşlar, hayvanları ve evleri yakmışlar.” diye konuştu.

“ACISIMIZ DİNMİYOR”

Törene katılan şehitlerin yakın arkadaşı ve aile dostları Mehmet Kaya da şunları söyledi: “1987 yılında burada katliam olurken köye yeni elektrikler geliyordu. Elektrik döşüyorduk burada. Katliamın bir gün öncesinde elektriği bitirmiştik. Şehitleri yakından tanıyorduk. Çok üzüldük. O gün burada çatışma oldu. Gelip baktığımızda evler, cesetler yanmıştı. Çoğu kişi de şehit oldu. Çok üzgünüz, keşke olmasaydı. Acısı dinmedi ve dinmez de ben de şehit yakınıyım. Abim şehit oldu burada. Biz mücadeleye devam ediyoruz. Sonuna kadar da devam edeceğiz.”