Son Dakika Haberler

Müslümoğlu: “Yükselen gübre fiyatlarına önlem alınmasını istiyoruz”

Müslümoğlu: “Yükselen gübre fiyatlarına önlem alınmasını istiyoruz”
Okunma : 104 views Yorum Yap

Güneydoğu Anadolu Mısır Üreticileri ve işletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hanifi Müslümoğlu, gübre fiyatlarına ilişkin açıklama yaptı.

Müslümoğlu, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan ricamızdır: Üreteciler ve çiftçilerin durum göz ününde buldurarak bu yükselen gübre fiyatlarına önlem alınmasını istiyoruz” dedi.

Gübrede yüksek oranda artışın devam ettiğini belirten Müslümoğlu, “Üretici ve çiftçi bu durumda ekinlerine gübre kullanmadan ve ya ürün ekimlerinde çiftçi gübre kullanımını azaltmak zorunda kalacak. Bu sebeple yeterli ve kaliteli ürün elde edemeyecektir. Üreticiler ve çiftçiler zarar edecek bu da ülkenin ekonomisine ve tahıl ambarına zarar verecektir” diye konuştu

Müslümoğlu şunları kaydetti: “Şu anda üre gübresinin kilogram fiyatı 11.250 TL. Süper 20×20 gübresinin kilogram 6.85. DAP gübresi kilogram fiyatı 9.65 TL. Bu artışlar neredeyse yüzde 495’e yaklaştı. Gübrenin fiyat artışı devam ederken aynı zamanda üreticiler ve çiftçiler gübre bulmakta da zorlanmaktadır. Sürdürülebilir tarım için gübre fiyatlarında acilen önlem alınmalı ve verimli üretim için de devletimiz üretecimize ve çiftçimize gübre desteği devlet destekleme kapsamına alınmalıdır ve gübre desteği vermelidir.”

Kayseri İncesu bilgi İşlem uzmanı İş İlanları. En çok oy alana göre sırala. Karabük Ünallar demircilik.