Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Derik-Mazıdağı çevre yolu için 4 yıldır etüt yapılıyor

Derik-Mazıdağı çevre yolu için

Derik-Mazıdağı çevre yolu için 2018 yılından bu yana etüt, projelendirme ve keşif yapıldığı ortaya çıktı.

Türkiye’yi yasa boğan ve 20 kişinin hayatını kaybettiği kazanın ardından gözler yapılması planlanan çevre yoluna çevrildi.

Araştırmacı-Gazeteci Cengiz Aksan, çevre yolunun projelendirilmesi için Neopro Mühendislik ve Danışmanlık Şirketi’nce 2018’den bu yana sürecin başlatıldığına dikkat çekti.

Karayolları 9’ncu Bölge Müdürlüğü Derik ve Mazıdağı Çevre Yollarının Uygulama Projelerinin Hazırlanması Etüt-Proje Mühendislik Hizmetleri İşi için ihaleye çıktı ve Neopro şirketi ihaleyi 751.955,00 bedel ile aldı. Yol için etüt ve proje hazırlanma süresi ise 4 yıl olarak belirlendi. Şirket 2018’in Haziran Ayı’ndan bu yana süreci yürütürken söz konusu süre de 2022 yılının Aralık ayında sona erecek.

Gazeteci Aksan, bu sürenin bahse konu işler için uzun olduğunu dile getirerek, şöyle dedi:

“Derik’teki kaza ile birçok konunun sorgulanması zarurettir. Her gün ilçenin içinden yüzlerce kamyon geçerken ve sürekli kazalar yaşanırken çevre yolu bu güne kadar neden yapılmadı? Cengiz Holding’in, yüklü araçları için muayene ve kontroller rutin dışı yapıldı mı? İhaleyi alan Neopro Mühendislik Danışmanlık firması sürenin bitmesine 4 ay varken işin ne kadarını bitirmiş? Burada tanımlanan işler için 4 yıl çok uzun bir süre değil mi? Yapım ihalesine ne zaman çıkılacağı da belli değil.”

Şirket 4 yıldan bu yana proje için yaptığı işin tanımını şu sözlerle açıklıyor:

“Toplam uzunluğu yaklaşık 31 km olan projenin; kesin güzergah projelerinin hazırlanması, hidrolik etütler ve drenaj projeleri, trafik uygulama projeleri, 3.5 km uzunluğunda olan tünel proje hizmetleri, aydınlatma projeleri, küçük ve büyük sanat yapıları hizmetleri, metraj ve keşif işleri.”

Soylu’dan çevreyolu açıklaması

Taziye ziyaretleri sırasında vatandaşlar tarafından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ilçeye çevreyolu yapılması talep edildi.

Bakan Soylu, bunun üzerine harekete geçildiğini ve Ulaştırma Bakanıyla da bu konuyu görüştüklerini ifade etti.

Soylu, şunları söyledi: “Taziyeler sırasında bir çevreyolu talebi olduğunu bize ilettiler. Vatandaşlarımızın bu talebinin de esas itibarıyla ağır vasıtalar olsun trafik olsun Derik’in içinden geçmemesi için projelerin hazırlanması ile yakın bir zamanda inşallah adım atacak ve hayata geçirmeye çalışacağız.”