Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin’den 95 milyon dolarlık ihracat yapıldı

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB), Mart ayı Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ihracat rakamlarını açıkladı. Mart ayı verilerine göre; Mardin’den 95 milyon dolar değerinde ihracat yapıldı.

Bölgenin ihracatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,2 oranında azalarak 1 milyar 36 milyon 786 bin dolar olarak gerçekleşti. Bölgenin ihracat üssü Gaziantep’in ihracatı ise Mart ayında yüzde 5,7’lik azalış ile 913 milyon 665 bin dolar olurken Mardin’de ise 95 milyon dolar değerinde ihracat yapıldı.

GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, “Bazı bölgelerde üretim ve ihracat henüz toparlanma gösteremiyor. Örneğin Kahramanmaraş’ta Şubat ayında yüzde 60 gerileyen ihracat, Mart’ta yüzde 51 düştü. Bölgemizdeki üreticilerimizin ihtiyaçlarının bir an önce karşılanması için var gücümüzle çalışmalıyız.” dedi.

Mart ayında GAİB’e bağlı diğer illerden yapılan ihracata bakıldığı zaman ise Mardin’den 95 milyon dolar, Kahramanmaraş’tan 73 milyon dolar, Malatya’dan 35 milyon dolar, Şanlıurfa’dan 20 milyon dolar, Diyarbakır’dan 19 milyon dolar, Kilis’ten 8 milyon dolar, Adıyaman’dan 8 milyon dolar ihracat gerçekleştirildiği açıklandı.