Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kalp kapakçığı değişti, hayata tutundu

Mardin Eğitim ve Araştırma

Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ilk defa yapılan ve başarılı geçen operasyonla kalp kapakçığı değiştirilen Necla Tatarğan (59), hayata yeniden tutundu.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde ikamet eden Necla Tatarğan, nefes darlığı ve çabuk yorulma şikâyetleri ile Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu. Yapılan tetkikler sonucunda Tatarğan’a, ileri mitral kapak yetmezliği ile orta triküspit kapak yetmezliği tanısı konuldu. Ameliyata alınan Tatarğan, Kalp ve Damar Cerrahı Op. Dr. Tufan Okumuş ve ekibi tarafından yaklaşık 4 saatlik operasyonla kalp kapakçığı değiştirildi. Başarılı geçen ameliyat sonrası servise alınan Tatarğan, yeniden hayata tutundu.

Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahı Op. Dr. Tufan Okumuş, yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın destekleriyle yaklaşık 2 ay önce ilk açık kalp ameliyatını (baypas) yaptıktan sonra bugünde ilk kapak ameliyatını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Okumuş, “Hastanemizde ilk kapak ameliyatını yapmanın gururunu yaşıyoruz. Hastamız bize nefes darlığı ve çabuk yorulma şikayetiyle geldi. Kardiyoloji tarafından yapılan değerlendirmelerde, ileri mitral kapak yetmezliği ve orta triküspit kapak yetmezliği saptadık. Hastamızı ameliyat önererek servisimize aldık. Takiben mitral kapak değişimini ve triküspit kapak onarımını yaptık. Ameliyat sonrası hastamız servise alındı. Yakın zamanda taburcu edeceğiz.” dedi.

Sağlığına tekrar kavuşan Tatarğan ise ameliyata giren doktorlara ve hastaneye yönetimine teşekkür etti.