Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin’de çevrimiçi deprem webinarı gerçekleştirildi

Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından

Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından hazırlanan Deprem Webinarı, alanında uzman hocaların katılımıyla Deprem ve Halk Sağlığı temasıyla çevrimiçi olarak gerçekleşti.

Mardin Artuklu Üniversitesi’nin YouTube Kanalı üzerinden canlı olarak yayınlanan Deprem ve Halk Sağlığı konulu Deprem Webinarı’nın Açış oturumu Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feridun Bilgin’in konuşmaları ile başladı.

Açış konuşmasında depremin toplumuzda yarattığı travmanın çok farklı boyutlarının olduğunu kaydeden Rektör Özcoşar, yaşanan travmanın etkilerini azaltmak için bu travmanın disiplinler arası bir mantıkla değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek Deprem Webinarını da bu amaçla düzenlediklerini anlattı.

Mardin Artuklu Üniversitesi olarak depremin ilk anından itibaren ülkemizdeki bütün kurum ve kuruluşlar gibi çok aktif bir şekilde sorumluluk üstlenmeye başladıklarını, yardım çalışmalarının ötesinde alanında uzman hoca ve birimleriler topluma psiko-destek sağladıklarını belirten Özcoşar,  bütün üniversitelerde uygulanabilecek şekilde her şehirde hafif orta ve ağır düzeyde kurtarma ekiplerini kurulmasını öngören ÜNİ-AFAD projesini başlattıklarını da sözlerine ekledi.

Özcoşar, Mardin Üniversitesinin deprem çalışmalarına odaklandığını ve odaklanma içinde akademik çalışmaların önemli bir yer tuttuğunun altını çizdi.

Özcoşar, ülkemizin farklı üniversitelerinden Webinara katılan alanında uzman hocalara da katılım ve katkılarından dolayı teşekkür etti.  6 Şubat tarihinde bölgemizde meydana gelen ve etkileri tüm ülkemizde hissedilen yıkıcı depremin  2. ayında Çevrimiçi olarak gerçekleştirilen Deprem Webinar programına ilgi büyük oldu.

Açış konuşmalarının ardından Moderatörlüğünü MAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi akademisyenlerinden;  Doç. Dr. Vasfiye Bayram Değer, Doç. Dr. Sema Çifci ve Dr. Öğr. Üyesi Yeşim Yeşil’in modere ettiği üç ayrı oturumda Türkiye’nin alanında uzman değerli akademisyenleri Deprem ve Halk Sağlığı konularını konuştu.

Prof. Dr. Bülent Kılıç, Prof. Dr. Melikşah Ertem ve Prof. Dr. Tacettin İnandı, Doç. Dr. Bahar Külünkoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Betül Tanacıoğlu Aydın ve Doç. Dr. Hasan Basri Savaş, Prof. Dr. Türkan Günay, Prof. Dr. Burcu Tokuç ve Prof. Dr. Tayyar Şaşmaz hocaların katıldığı çevrimiçi Deprem ve Halk Sağlığı konulu Deprem Webinarı’nda; “Afetlerden Sonra Hızlı Değerlendirme ve Yardımların Organizasyonu”,  “Depremden Sonra Geçici Yerleşim Yerlerinde Sağlık Hizmetlerinin Yönetimi”, “Deprem Bölgesinde Yaşananlar (Hatay Örneği)”, “Deprem Sonrası Ekstremite Kayıpları Ve Rehabilitasyon”, “Deprem Sonrası Psikososyal Destek”, “Depremde Gıda ve Su Güvenliği”, ”Depremden sonra Alınacak Kadın Sağlığı Önlemleri”, ”Deprem Sonrası Çocuk Sağlığı, “Depremden Sonra Salgın Hastalıklarla Mücadele” konuları ele alındı.