Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin’de ‘Tarım ve Hayvancılık’ fuarı açıldı

MAGROTEX’23 Uluslararası Mardin Tarım

MAGROTEX’23 Uluslararası Mardin Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarı, bu yıl 9’uncu kez kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Mardin Valiliği, Organize Sanayi Bölgesi, Kızıltepe Ticaret Borsası öncülüğünde birçok oda ve borsalarının katkılarıyla düzenlenen ve Ticaret Bakanlığı, KOSGEB, GAİB ve birçok kurum ve kuruluş tarafından desteklenen MAGROTEX’23 Uluslararası Mardin Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarı, kapılarını açtı.

Kızıltepe ilçesinde bir AVM’nin otopark alanında kurulan çadırda açılan fuar, açılış konuşmalarıyla başladı. Mardin Valisi Tuncay Akkoyun, açılışta yaptığı konuşmada, fuarın hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.

‘TEKNOLOJİK GELİŞMELER ÜRÜN KAYBININ ÖNÜNE GEÇMEKTEDİR’

Vali Akkoyun, “Dünya nüfusunun hızla arttığı günümüzde, beslenmenin önemi daha da artmaktadır. Tarım, hayvancılık ve gıda, insanlık tarihi boyunca olduğu gibi günümüzde de su, enerji ve teknolojiyle beraber stratejik ehemmiyetini devam ettirmektedir. Gıda tedarikinde ülkemiz ve bölgemiz için ürün kalitesi, yüksek verim ve satış istikrarı sağlanmasında önemli rol oynamaktadır. Mardin’imiz, ilk çağlardan beri bereketli hilal olarak adlandırılan Mezopotamya Ovasına sahiptir. Bu verimli topraklarda devletimiz birçok yatırımı, projeyi hayata geçirmiş ve Mardinli hemşerilerimizin hizmetine sunmuştur. Bu fuarlarla çiftçilerimiz son teknolojiyi verimli Mezopotamya topraklarında kullanmakta, üretimde verim sağlanmakta ve aynı şekilde yetiştiricilerimiz son teknolojik gelişmeler ile ürün kaybının önüne geçmektedir.” dedi.

‘FUARI, MARDİN VE ÜLKE EKONOMİSİNE DEĞER KATACAK’

Zümrüt Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı ve fuarın organizatörü Mehmet Ünal, MAGROTEX2023 Mardin fuar alanında 2 bin metrekarelik alan üzerindeki fuarda 100 binin üzerinde ziyaretçi hedeflendiğini söyledi. MAGROTEX’23 Fuarı’nın Mardin ve ülke ekonomisine değer katacağını dikkat çeken Ünal, amaç ve hedeflerinin dünya markalarını Mardin’de buluşturarak, Mardin’in tarımına ve turizmine katkı sağlamak olduğunu anlattı.

PROTOKOL, STANTLARI GEZDİ, FİRMALARDAN BİLGİ ALDI

Açılış konuşmaları sonrasında Mardin Valisi Tuncay Akkoyun ile protokol üyeleri tarafından kurdele kesilerek fuarın açılışı gerçekleştirildi. Vali Akkoyun, beraberindeki protokol üyeleriyle birlikte fuar alanı ve stantları gezerek firma yetkililerinden ürünleri hakkında bilgiler aldı.

‘29 EKİM’E KADAR AÇIK KALACAK’

29 Ekim’e kadar ziyaretçileri ağırlayacak olan fuarda firmaların tarım, hayvancılık ve gıda sektörlerindeki son teknolojiler ile ekipmanları tanıtılacak.

Açılış törenine Mardin Valisi Tuncay Akkoyun’un yanı sıra İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral İdris Tataroğlu, İl Emniyet Müdürü Cebrail Buğday, Vali Yardımcısı Osman Çelikkol, Kızıltepe Kaymakamı Abdullah Şahin, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fatih Eroğlu, STK ve destek veren kurumların temsilcileri ile çiftçiler katıldı.